Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Rapor

Asker Hakları tarafından bir yıl içerisinde www.askerhaklari.com sitesine askerde kötü muameleye uğradığı iddiasıyla başvuran 432 kişiye ait anlatılara dayanarak hazırlanan “Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri” raporu 12 Ekim 2012 Cuma günü düzenlenen panel ve basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşıldı.

Rapora şu linkten ulaşabilirsiniz: www.askerhaklari.com/rapor.pdf

Raporu kamuoyu ile paylaştığımız Şirin Payzın moderatörlüğünde, Ferhat Kentel, Zafer Üskül ve Kürşat Bumin’in katılımıyla gerçekleşen panelin videosunu izlemek için TIKLAYIN… 

Raporla ilgili yerli ve yabancı görsel ve yazılı basında çıkan haberler aşağıda listelenmekte:
Vatanımı çok seviyorum ama böyle askerlik yapmak istemiyorum

Tam 432 Mehmetçik, şiddete maruz kaldığını söyleyerek, askerhaklari.com sitesine başvurdu. Yüzlerce askerin ortak şikayeti küfür, dayak, aşırı fiziksel aktiviteye zorlanmak ve tehdit. Site, şikayetleri raporlaştırarak Meclis’e gönderdi. Rapora göre, en çok şikayet de Ankara’dan.

Akşam Gazetesi ve internet sitesi – 14.10.2012

***

Balçiçek İlter sordu: Askerlik = Dayak ve hakaret midir?

Bir dönem Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten, raporda emeği olan Anayasa Profesörü Zafer Üskül’e sordum: Askerlik eşittir dayak ve hakaret midir yani? Üskül yanıtladı: “Hayır değildir, olmamalıdır. Bu raporlar, ortaya koyduğumuz ifadeler halkı askerlikten soğutuyormuş gibi algılanıyor bazı çevreler tarafından. Ama aslında kim askerlikten soğutuyor? Bu hak ihlallerini gerçekleştirenler değil mi?”

Ve ekledi: “Haklarının ihlal edilmeyeceğini düşünen asker kendini güvende hisseder ve daha iyi bir asker olur!”

HaberTürk – 12.10.2012

***

Ahmet İnsel sordu: “İnsan mıyız, yoksa hayvan mı?”

Rapor, Türkiye’de temel insan haklarına saygı ve demokratikleşme konularındaki sorunlarımızın yoğunlaşmış halini sunuyor bize. Okurken Türkiye toplumunun bilinçaltına balıklama dalıyorsunuz ve başka yer ve zamanlarda bastırılan itkilerin fışkırması karşısında afallıyorsunuz. Kendi bildiğiniz, tanık olduğunuz olaylar, medyada yer alan vakaların, Türkiye’nin dört bir yanında, gündelik olarak ve bu çeşitlilikte karşınıza çıkması karşısında afallamamak için, galiba “bu insanlık bize uzak dursun” diyebilecek bir insansı tıynette olmak lazım.

Ahmet İnsel

Radikal iki – 14.10.2012

***

Ferhat Kentel yazdı: “Kimler ‘insan’ olarak kabul edilebilir”

İşte, askerhaklari.com sitesinin derlediği ve “Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri” adlı bir rapor, cuma günü (dün) bir basın toplantısıyla kamuoyuna sunuldu. Site, bu raporu aslında oldukça kısa denebilecek bir dönem içinde, yani Nisan 2011-Nisan 2012 arasında kendisine yapılan başvurulardan derledi. Sadece bir yıl zarfında 432 kişi zorunlu askerlik süresince yaşamış olduğu ihlallerden “bahsetme cesareti” buldu…

Ferhat Kentel

Taraf – 13.10.2012

***

Uğur Kantar’a İthaf Edilen Rapor

Asker Hakları Platformu “Zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlalleri” raporunu kamuoyuyla paylaşırken Şirin Payzın’ın moderatörlüğünde konuşan Kürşat Bumin, Ferhat Kentel ve Zafer Üskül, askerde yaşanan ihlaller ve sonuçlarından söz etti.

Bianet.org – 12.10.2012

***

Asker kötü muameleyi anlattı!

2011 Nisan ayında çalışmalarına başlayan Asker Hakları isimli sivil toplum örgütü, bir yıl içerisinde kendilerine zorunlu askerlik sırasında kötü muameleye uğradıkları iddiasıyla 432 kişinin başvurduğunu açıkladı.

gazetevatan.com – 12.10.2012

***

Askerlerin yarısı hakarete uğradığını, üçte biri dayak yediğini söylüyor!

‘Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri’ başlıklı raporda, kötü muamele başvurularının ülkenin en batısı ile en doğusunda yoğunlaştığı belirtildi.

Zorunlu askerlik sırasında kötü muameleye uğradıkları iddiasıyla son bir yıl içerisinde askerhaklari.com sitesine gelen 432 başvuru, “Zorunlu Askerlik Sırasında Yaşanan Hak İhlalleri” başlıklı raporla açıklandı.

t24.com.tr – 13.10.2012

***

Asker, kendi namlusunun ucunda

www.askerhaklari.com sitesi bir yıl içinde kendisine yapılan başvuruları raporlaştırdı. Rapora göre her 6 ayda ortalama 50 asker intihar ediyor…

Radikal – 12.10.2012

***

Kışlada her üç askerden biri dayak yiyor

Zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlallerinin ele alındığı bir rapor hazırlandı. Askerhaklari.com internet sitesine yapılan başvurulardan yola çıkılarak hazırlanan ve Kıbrıs’ta askerliğini yaparken “disco” tabir edilen disiplin koğuşunda gördüğü işkence neticesinde hayatını kaybeden Uğur Kantar’a adanan rapor, dayak, hakaret ve şüpheli ölümlerin hız kesmeden devam ettiğini ortaya çıkardı. Rapora göre, her üç askerden biri dayak yiyor, ikisi hakarete uğruyor. 1 ocak- 1 ekim 2012 arasında kışlada şüpheli şekilde yaşamını yitiren asker sayısı ise 32.

Taraf – 15.10.2012

***

Turkish army conscripts abused, tortured: report

Hundreds of Turkish military conscripts have suffered harsh abuse and even torture, said a taboo-breaking report published on Friday. The ‘Rights of Conscripts Initiative’ report carries accounts by 432 victims of varying levels of deprivation during military service.

dailystar.com – 12.10.2012 (Lebanon)

***

Rights violations in Turkish Army listed

Some 32 Turkish soldiers committed suicide for “suspicious reasons” during their compulsory military services, according to a statistical study by a the Rights of Conscripts Initiative, a group backed by the Human Rights Watch, Helsinki Citizens’ Assembly and other rights groups in Turkey.

 

hurriyetdailynews.com – 14.10.2012

***

Asker Hakları Platformu üyeleri TBMM’de

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üstün: “Komisyonumuza ölüm olaylarına ilişkin 35, kötü muameleye ilişkin de 67 başvuru dilekçesi geldi” TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, asker toplama merkezlerinin daha modern hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Asker Hakları Platformu üyelerini kabul eden Üstün, burada yaptığı konuşmada, zorunlu askerlik sırasında yaşanan sorunların daha önce de komisyonun gündemine geldiğini hatırlattı.

Radikal – 16.10.2012

14 yorum

 1. ben kıbrıs 28 mknz P.TÜM İS.SVŞ TABURU PİRHAN DA GÖREV YAPMAKTAYIM TERTİBİM 1992/2 ASKERE GELMEDEN ÖNCE İÇİDE BÜYK Bİ DDEVLEŞ AŞKI VARDI BURA GELDİKTEN SONRA KOMUTANLARA VERİLEN AKIL ALMAZ YETKİLER YÜÜZÜNDEN ZEERE DEVLET SEVGİSİ KALMADI İÇİMDE BUNLARDAN BAZILAR.(AYAKTA YEMEK YEMEK.) (KÜFÜR) (DARP RAPORU ALAMAYACAK ŞEKİLDE DAYAK.) (BUNLARDAN SADECE BAZILARI TABİ BİDE DEVRECİLİK VAR EN ALT DEVERE 9 DA YATACAK MINTIKA YAPACAK SABAHH ERKEN KALKACAK KOMUTANLARDA DESTEKLİYOR TTABİ BUNU BEN GÖRMEM AMA BUNLARIN BİTMESİNİ CANI GÖNÜLDEN DİLİYORUM Kİ BENDEN SONRAKİLER DE AYNI DUYGUYU YAŞAMASIN .

  [Editör: İsim ve soy isim kısaltılmıştır.]

 2. 2001 yilini mayis ayinda askere alindim 2006 nin nisan ayinda askerlige elverişli degildir raporu ile kurtuldum nasil oldu diye sormayin oldu :) 2 kere icin tecavüzü 2 kerede firar suçu işledim yaptigim şeyin iyi bişey oldugunu söylemiyorum ama bedeli bumu olmaliydi…hayatimin en kötü günlerini askeri cezaevi denen illette gecirdim (ALLAH kimseyi düşürmesin düşmanimi bile) ayrica 15 gün oda hapsi aldim (disiplin cezasi) şimdi benim hiç bir hakkim yokmu aşşahi yukari 40 ayimi parca parca bile olsa askeri cezaevinde gecirdim en uzun yatma sürem 14 aydi…..yazik günah bu genclere….askerden kendi istegimle kacmadim herkezin sorunlari derdi olabilir kimse sütten cikmis ak kaşik degildir……..

 3. biz askere geldıgımızde burası peygamber ocagı dediler. bizde askerlık görevini her zaman kutsal ve yapılması gereken bi görev olarak gördük. ama askere gelen gencler arasında evli çocuk sahıbı olanlarda var ve devamlı kötü muamele ve küfür edilmesi kaldırılacak bi durum değil sabır da bi yere kadar oldugu için askerlerin psikolojisi bozuluyo. yıl olmus 2012 buna bi çare bulun artık. son olarak 15 ay askerlık gereksız ve cok uzun lütfen askerlıgın kısalması için elınızden gelen gayreti gösterın.

 4. Belkide Aranızda En Çok Ben Gitmişimdir askere Kendi İsteğimle. ama bugün 260 Gündür Askerim ve Hiçbir şey Göründüğü Gibi Değil.Batıda Askerliğin adı Komutan Hanımlığı Olmuşş.. Eğitim Vercek Bilgileri yok adam Harp okulu Bitirmiş Üsteğmen olmuş Denetlemde Cevap Veremez Denetleme Sonrası Saatlerce Askeri süründürür.Bu topraklarda Yatacak Yeriniz yok Sizin TSK Nın O Grubuna Giren Komutanlar Haram Olsun O Maaşlar Size ..

 5. BEN VATANIMI MİLLETİMİ ULUSUMU ÇOK SEVEN BİRİYİM NORMADE 2 AY SONRA ASKERE GİTMEM GEREKİYOR AMA GİTMEYECEĞİM BU KADAR PİSLİKTEN SONRA NE İŞİM VAR BENİM O LANET YERDE. GÜYA VATANIMIZI KURTARMAYA KORUMAYA GİDİYORUM.

  PEKİ SAYIN BAŞKANIM TAYYİP ERDOĞAN BENİ KİM KURTARACAK O ŞUURSUZ KOMUTANLARDAN ?

  BU YÜZDEN ASKERE GİTMEYECEĞİM SIKIYORSA GÖTÜRSÜNLER GELENİ YAKARIM. HEM AİLEMİ, İŞİMİ GÜCÜMÜ BIRAKIP ASKERE GİDECEM HEM DAYAK HEM KÜFÜR HEMDE PSİKOLOJİM BOZULACAK VE BİRDE HİÇ UĞRUNA ÖLDÜRÜLECEĞİM HEMDE ÜSTLERİM KOMUTANLARIM TARAFINDAN BİZ NERDE YAŞIYORUZ NE ADELETSİZLİK BU NE DENGESİZLİK HANİ GÜZEL ÜLKEMİN SAYIN BAKANLARI NERDE SİZLERE SESLENİYORUM. BEN ASKERDEYKEN AİLEME KİM BAKACAK BENDEN BAŞKA BAKACAK KİMSE YOK NERDE ADELET. “ADELET MÜLKÜN TEMELİDİR” DER ATALARIMIZ AMA NE ADELET KALDI NEDE MÜLK YAZIKLAR OLSUN. BENİM GİBİ DÜŞÜNENLER ASKERE GİTMEYİN ARKADAŞLAR İLK ÖNCE HAKLARINIZI ALIN. YAZIK GÜNAH DEĞİL Mİ BİZLERE. BİZİM GİBİ MEHMETCİKLERE KÜFÜR EDEN, HAKARET EDEN, DÖVEN, EĞİTİM MARUZATI DİYE ÖLDÜRÜN VE VATAN SEVGİMİZİ ELİMİZDEN ALAN TÜM KOMUTANLARIN ÜSTLERİN ALLAH BELASINI VERSİN. DİLERİM ALLAHTAN MEHMETCİKLERE TABİR ETTİĞİM ŞEKİLDE DAVRANAN ÜSTLERİN, KOMUTANLARIN VE GÖZ YUMAN DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN DERDİ O MEHMETCİKLERDEN DAHA BETER OLSUN Kİ HEP AKILLARINA O MEHMETCİKLER GELSİN. (AMİNNNNNNNNNNN)

  “YA SİZİN ÇOCUKLARINIZA AYNISI YAPILSAYDI NE YAPARDINIZ?”

  • Aminnnnnnnnnn ağzına sağlık kardeşim Allah (cc) den bulsunlar…. âmin âmin aminnnnnnnnnnnnnnn

 6. Herkese MERHABALAR!!! Benim oğlum yeni askere gitti-kısa dönem!!! Her gün dua ediyorum-hem onun için,hem de tüm MEHMETÇİKLER için!!!! Bu dayak olayı çol kötüİİİ VATANI ve MİLLETİ korumaya gidiyorsun ASKERE,dayak yemeye değil!!…

  Editor: Son cümle yorumdan çıkarılmıştır.

 7. ankarada askerim ama askerle alakamız yok baskı küfür herseyvar biz gönüllü ve zorunlu askerlik yapıyoz nasıl oluyosa oraya hakaret yemeyemi gidiyoz bilemiyorum insanlar sevdiklerini bırakıp oraya gidiyo ordaki baskı bunalıma sokuyor insanlar vatan borcunu unutmuş intihardan baska bişey düşünmüyor askerliğinden memnun olan kimse yok bu duruma biran önce el atılmalı yoksa ortada asker kalmayacak şahsen ben suanki birliğimde oldukca bunalımdayım askerle ilgilenseler biraz içimizdki vatan sevgisini yok ediyorlar yazıktır bu kadar genç insanlara

 8. TERTİBİM 1992/3 ASKERE GELMEDEN ÖNCE İÇİDE BÜYK Bİ DDEVLEŞ AŞKI VARDI BURA GELDİKTEN SONRA KOMUTANLARA VERİLEN AKIL ALMAZ YETKİLER YÜÜZÜNDEN ZEERE DEVLET SEVGİSİ KALMADI İÇİMDE BUNLARDAN BAZILAR.(AYAKTA YEMEK YEMEK.) (KÜFÜR) (DARP RAPORU ALAMAYACAK ŞEKİLDE DAYAK.) (BUNLARDAN SADECE BAZILARI TABİ BİDE DEVRECİLİK VAR EN ALT DEVERE 9 DA YATACAK MINTIKA YAPACAK SABAHH ERKEN KALKACAK KOMUTANLARDA DESTEKLİYOR TTABİ BUNU BEN GÖRMEM AMA BUNLARIN BİTMESİNİ CANI GÖNÜLDEN DİLİYORUM Kİ BENDEN SONRAKİLER DE AYNI DUYGUYU YAŞAMASIN .GENEL KURMAY BAŞAKANIMIZ CUMURBAŞKANIMIZ BAŞBAKANIZ DUYUN SESİMİZİ ASKERİN NEDEN İNTİHARA UĞRADIĞI ŞUDUR DEVRECİLİK OLDUĞUNDAN YARDIMÇI OLUN BANA YOKSA KENDİMİ VURACAM ASKERİYEDE KAFAYI YEDİM YA ASKERİYEDE KÖPEK KADAR DEGERİMİZ YOK

 9. sllm olsun herkese ben de ankara da askerım ama ne yazikkı dıger asker kardeslerım gıbı vatan borcu dıye geldım ve benı her gun dogduguma pişman edıyorlar 65kısılık yemekhaneye ve cay ocagına tek basıma bakıyorum her gun o agır bulasık ları tek basıma yıkamaktan artık bedenen ayakta duramıyorum va bizden sorumlu komutanıma bana yardımcı vermesını istedım kac defa ama her zaman hakaret azarlama va sıdet gordum bana ya seve seve yapacaksın yada baska sekılde artık hakaretlrınden dolayı gecelerı kabus gıbı ruyalarımda cıkmıyor ne sesımı duyan var nede feryadımı ve su anda intahar ın esıgındeyım ailemede soyleyemıyorum Allah rızası ıcın yardım ıstıyorum ve sun bıle sesımın kımın duyacagından emın degılım ve eger ıntahar edersem tek sorumlum komutanım onur kuflü dur

 10. 21.06.2012 tarihinde 34.hudut tugay komutanlığında tekeli taburu özgürtepe karakolu üs bölgede canım oğlum Yılmaz Çelgin 2 mermiyle intihar etti diyerek [bir mermi çene altından giriyor burun kökünden öne doğru çıkıyor ,ikinci mermide alnının ortasından giriyor kafasının arkasından çıkıyor bu nasıl intihar şekli sizlere soruyorum ben anne olarak bir yıldır hukuk mücadelesi veriyorum gören askerler yalan ifade vermişler nasıl vicdanları var binbaşı ümit komutan oğlumun kimsesizler mezarlığına defnedilceğini biz ailesi olarak kabul etmemiş gibi bölükde konuşmalar yapmış bize ulaşan askerler bizi vicdanen arayıp yardımcı oldular okadar pişkinler ki tabut komutan Ümit ,astsubay ibrahim bu nasıl bir ahlak anlayışı ya böyle kaç asker katledildi bunlara kimse hesap sormıycakmı benim ruh sağlığım bozuldu şu anda ne yapcağımı bilmiyorum ya mezarından oğlumu kendi ellerimle çıkarcam ankaraya gitcem benim evladımı kim öldürdü hesap sorcam heryerde bir torpil istanbul adli tıp kurumunda bile torpil askeriyenin verdiği rapor hk33 silahına özelliğine göre silah serideyken ikinci mermi alnının ortasından girermiş sizin aklınız yatıyorsa bilmem böyle bir ölüm şekli olamaz bu raporu verenlerin allah cezalarını versin

 11. kimliğimi açıklamak istemiyorum kırklar eli babaeskide 1. zırhlı tugayda ildeniz kışlasında askerlik yapmaktayım ben buraya ggörev icabı geldim gzpt şöförü olarak burda esrar uyuşturucu madde kimyasal madde hap vs.. kullanılıyor bunlar sürgün olarak gelen askerler komutanlar bunu bildiği halde hiç birsey yapmıyolar biz burda eziliyoruz askerlikmi yapıyoruz yoksa amelelik mi belli değil gece altı saat nöbetede gidiyoz gündüz kademede çalısıyoz çok yoruluyoz üstüne üstlük bu sorun lu sürgün askerler iştimaya çıkmıyo nöbet tutmuyo eğitime denetlemeye katılmıyo ve komutanlardabuna bişey sölemiyo göz yumuyolar biz buraya askerlik yapmaya geldik üç beş orosbu çocuğunun kahrını çekmeye değil gece uyku uyuyamıyoz koğuşta sigara uyuşturucu esrar sabah 3 e 4 e kader içip içip uyomuyolar biz ne ara nöbete gidecez ya topunun amına koyim ben
  gerekli mevkilere iletiniz lütfen …..

 12. kırklar eli baba eskide askerlik denen bişey yok iyiyi s*kiyor uyuşturucu kullananı el üstünde tutuyorlar bu komutanlar serefsiz hep tanıdığıız düşü ise kırklareli babaeski 1.zırhlı tugaya gelmasin sakın firar etsin firat çünkü burda adelet iyiden yana değil uyuşturucu kullanan satandan yana hepsinin a*ına koyim
  Not: Editor tarafından bazı kelimeler sansürlendi.

 13. 2000 senesinde siirt eruh ta askerlik görevimi yaptım görüyorum ki hiç bir şey deyişmemiş hep aynı sabır dedim 18 ay ama çok deyıştim kendime gelmem uzun sürdü allah yardımçısı olsun herkesin..

Bir Cevap Yazın