Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

23 Ocak 2012 | Basında Biz | 0 yorum

Gözde Bedeloğlu: Eti de bizim kemiği de

Gözde Bedeloğlu: Eti de bizim kemiği de

Düşünün; bir ay önce kardeşinizin nişanına gitmişsiniz. Bu mutlu günü paylaştığınız ailenizle hasret giderip dönmüşsünüz kışlaya. Her geçen gün sivil hayata daha da yaklaşıyorsunuz. Şafak 48 yazıp sevdiklerinize kavuşacak olmanın heyecanını paylaşıyorsunuz Facebook’ta. Tezkereye 45 gün kala telefonda ailenizle konuşuyorsunuz. Mutlusunuz. Sesinizden bir umutsuzluk geçmiyor karşı tarafa ama o gece intihar ettiğiniz söyleniyor. Sağ gönderdikleri sizi, ölü teslim alıyor aileniz. Emrah Eser, 10 gün içinde intihar ettiği söylenen 6 askerden biri.

 

***

Tunceli’den Adana’ya göç eden bir ailenin çocuğusunuz. Üniversiteyi bitirdikten sonra askere gitmiş ve 5 ayını geride bırakmışsınız. Ablanıza göre birikimli ve politik bir çocuksunuz. Bu ayın sonunda evinize, sevdiklerinize kavuşacaksınız. İki gün önce telefonda konuştuğunuz ailenizin, size bir an önce kavuşma dışında duyduğu bir sıkıntı yok. Sağlığınız yerinde, bilinen bir rahatsızlığınız yok. İki gün sonra gittiğiniz nöbette, arkadaşınızın G-3 marka tüfeğini alıp kalbinize ateş ediyorsunuz. Deniz Yurtsever 10 gün içinde intihar ettiği söylenen 6 askerden biri.

***

Gaziantep’te askerlik görevini yapan 20 yaşındaki Semih Çiftçi’nin çenesine dayadığı  piyade tüfeğiyle ateş etmesi sonucunda intihar ettiği ileri sürüldü. Elazığ’da 19 yaşındaki Lütfü Esmer’in bilinmeyen bir nedenle gözüne kurşun sıkarak intihar ettiği savunuldu. Kastamonu’da 22 yaşındaki Doğukan Kâhyaoğlu’nun nöbet tutan arkadaşının elinden tüfeği aldığı ve başına ateş ederek intihar ettiği söylendi.

***

Aileler çocuklarının intihar ettiğine inanmıyor. Evlerine dönecekleri günü heyecanla bekleyen çocuklarının kendilerini öldürmek için ortada neden olmaması bir yana, yaşanan her şüpheli ölüm için ‘kaza’ açıklaması yapan yetkililerin yarattığı güvensizlik diğer yana… Ayrımcılığın neden olduğu her türlü kötü sonucun yaşandığı Türkiye’de, ölen askerlerin Kürt ve Alevi olması da akıllarda ciddi soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

***

Aileler çocuklarının hiçbir psikolojik sorunu olmadığı konusunda ısrarlı ve yaşananlarla ilgili yetkililerden tatmin edici cevaplar alamamaktan şikâyetçi. Yapılan açıklamaların bırakın ikna edici olmasını, geçmiş göz önüne alındığında muhataplarını daha da endişelendiriyor. Şöyle ki; İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 91- 09 yıllarını kapsayan raporuna göre TSK içinde 91 -01 arası, yani 10 yıllık bir süreçte 815 şüpheli asker ölümü yaşanmış. 00- 09 arasında Jandarma Genel Komutanlığı’nda da 401 şüpheli ölüm gerçekleşmiş. TSK listelerine ‘eğitim zayiatı’ olarak geçen şüpheli ölümlerin ailelere sunulan gerekçeler ise; kaza kurşunu, yüksekten düşme, intihar etme… Raporun ortaya koyduğu şüphesiz en çarpıcı sonuç, şüpheli asker ölümleri ve asker intiharlarında Türkiye’nin dünyada birinci sırada yer alması!

***

Her yıl çok sayıda asker kötü muameleye maruz bırakılıyor. Kıbrıs’ta Disko olarak tabir edilen ‘disiplin koğuşu’nda gördüğü işkence yüzünden hayatını kaybeden Uğur Kantar, bize ‘askeri eğitim’ adı altında nasıl da insan haklarına aykırı davranış ve yöntemler geliştirildiğinin kanıtı. Erzincan’da askerlik yaparken komutanından dayak yiyen ve bu yüzden kalça kemiği kırılan Orhan Abravcı, son zamanda askeriye içinde yaşanan şiddet olaylarına başka bir örnek. Askeri neredeyse öldürecek olan komutanı, “Orhan’ı sadece ince bir çubukla dürttüm” açıklaması üzerine 1500 TL para cezasına çarptıran Askeri Mahkeme’nin bu cezaya da 24 taksit yapması, doğaldır ki “bu nasıl adalet” diye sorduruyor insana.

***

Hükümeti ve TSK’yı  ortak bir sessizlikte buluşturan bu ölümler, kötü muamele ve işkencelerle ilgili ciddi bir araştırma yapılmasını beklemek sadece çocuğunu kaybetmiş, mağdur ailelerin değil, her yıl davullarla zurnalarla asker uğurlaması yapan ailelerin de hakkı. Kapalı kapılar ardında yaşananları bilmek hepimizin hakkı. O sağ alıp da ölüsünü verdikleri çocuklar bizim. Eti de bizim kemiği de… Haklarımızı öğrenelim; www.askerhaklari.com, mücadeleye destek olalım.

BİRGÜN 13.01.2012
twitter.com/GozdeBedeloglu

gozdebedeloglu@birgun.net / 11:35 13 Ocak 2012

Bir Cevap Yazın