Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

01 Şubat 2012 | Basında Biz, Meclis İnsan Hakları | 8 yorum

Sorunlu Askerlik ve Bir Dilekçe…

Sorunlu Askerlik ve Bir Dilekçe…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na gönderilen “askerlikte kötü muamele” şikayet dilekçeleri, askeri birimlerce hemen dikkate alınıyor.

Askerlikte yaşanan hak ihlallerinden onları görmezden gelenler de sorumlu…

“Hiç kimse işkenceye ya da acımasız, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza ya da muameleye uğratılamaz” (İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi – madde 5)

10 Nisan 2011 tarihli Vatan gazetesinin baş sayfasında “Kışlada Tokada Meclis İncelemesi” başlıklı bir haber yer aldı. Haber, askerliği sırasında komutanından tokat yiyen bir askerin, yaşadığı bu mağduriyeti Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na taşımasını ve yediği tokatın hesabını sormasını konu alıyordu. Askerin yaşadıkları açısından üzücü, ama sonrasında verdiği hak arama mücadelesi açısından umut verici bir haber.

Zorunlu askerlik bu topraklarda doğan her erkek bireyin yüzleşmek zorunda olduğu bir deneyim. Genç erkeklerin, özellikle de üniversite mezunu olmayan ve askerliğini er olarak yapanların, bu deneyimleri sırasında karşılaştıkları kötü muameleler ise herkes tarafından bilinen ama sesli bir şekilde dillendirilmeyen, bu nedenle de iyileşme belirtisi göstermeyen bir konu. Şunu baştan kabul edelim: Zorunlu askerlerin karşılaştıkları kötü muamelelerden, en az onlara böyle davrananlar kadar, bu sorunu görmezden gelerek ve tartışmaktan kaçınarak devam etmesine izin veren biz siviller de sorumluyuz.

Bu yazı, yakın bir zamanda zorunlu askerliğin nasıl bir şey olduğunu bizzat deneyimleyerek gözlemleme şansına sahip olmuş bir akademisyen tarafından, girişte alıntılanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 5. maddesinin (Hiç kimse işkenceye ya da acımasız, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza ya da muameleye uğratılamaz) zorunlu askerler için de geçerli olduğunu hatırlatmak için kaleme alındı. Yazı, askerde yaşanan mağduriyetlerle ilgili yukarıda bahsi geçen haberdeki askerin izlediği yol olan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuruyu tartışıyor.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini incelemek ve bu konuda denetimde bulunmak üzere meclis bünyesinde kurulmuş bir komisyon. Komisyonun kendi web sitesinde de belirtildiği gibi “temel hak ve özgürlüklerden birisinin ihlal edildiğine inanan her birey komisyona başvuru yapabilir”. Komisyona başvurmanız için “ulusal ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan temel hak ve özgürlüklerden birisine yönelik bir ihlalin” var olduğunu düşünmeniz yeterli (ayrıntılı bilgi için bkz. www.tbmm.gov.tr/komisyon/insanhaklari/basvuru.htm). Komisyonun web sitesinde temel hak ve hürriyetler ayrıntılı olarak listelenmiş.

Askerlik ya da askerliğin Türkiye’de uygulanış biçimi, askerliğini yapmış her erkeğin az çok bildiği (ve bilmeyenler www.askerleranlatiyor.blogspot.com adresine şöyle bir göz gezdirebilir) üzere burada listelenen maddelerin birçoğu açısından ciddi ihlallere yol açıyor. Her biri ayrı ayrı üzerinde durulmayı ve tartışılmayı hak eden bu ihlallerden başlıcaları işkence ve kötü muameleye uğramama hakkı, din ve vicdan özgürlüğü hakkı, yeterli sağlık hizmetine erişim hakkı, adil yargılanma hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı ve hak arama hürriyeti olarak sıralanabilir.

Dilekçe deyip geçmeyin: Bunaltır  

Komisyon üzerinden gönderilen dilekçeler askeri birimlerce son derece ciddiye alınıyor ve sorumlular hakkında derhal mahkeme dosyaları açılıyor. Askerlik serüvenim sırasında bir askerin yaşadığı mağduriyetle ilgili komisyona yapılan başvuruda oynadığım rolün “açığa çık(arıl)ması” sonrasında bol yıldızlı komutanlarla günün (ve gecenin) değişik saatlerinde yapmak durumunda kaldığım “sohbetler”, bana basit bir dilekçenin muhatapları üzerindeki tesir gücünü yakından gözlemleme imkanı tanıdı. En bol yıldızlılardan birinin, bu “sohbetlerden” biri sırasında, bu dilekçe yüzünden yaşadığı sıkıntıları aktardıktan ve sitemlerini ilettikten sonra sarf ettiği “32 yıllık meslek hayatımda bu kadar bunaldığımı hatırlamıyorum” cümlesi bu açıdan oldukça önemli bir göstergeydi. Yine bu olay sonrasında zorunlu askerlerden ve rütbelilerden oluşan binlerce kişilik bir topluluğa hitaben yapılan “bundan böyle askerlere dayak atan ve küfreden rütbelilerin gözünün yaşına bakılmayacağına ve haklarında işlem yapılacağına” ve “kimsenin de kusura bakmaması gerektiğine” dair konuşmalar da öyle. Yine aynı hafta içerisinde başka bir askere kötü muamelede bulunan bir başka rütbeli hakkında derhal mahkeme dosyasının hazırlanmış olması da… Tüm bunlar, sivil bir kurum üzerinden gelen bir dilekçenin üst yönetimin başını fazlasıyla ağrıttığını ve bir tür denetim mekanizması işlevi görerek aynı şeylerin yeniden yaşanmaması için onları tedbir almaya zorladığını açık bir şekilde gösteriyor. Mevcut koşulların iyileştirilmesi için ihtiyaç duyulan şey tam da bu.

Komisyona başvuru 

Askerler ya da asker olmayan kişiler (örneğin askerin bir yakını), doğrudan kötü muamele ya da benzeri bir hak ihlaline maruz kalanlar ya da bu tür hadiselere tanık olanlar, askerlikleri devam ederken ya da askerlikleri sonrasında komisyona bir dilekçeyle başvurabilirler. Bu tür başvurularda herhangi bir zaman aşımı süresi yok. Komisyona yapılan başvurular, komisyon üzerinden Savunma Bakanlığı aracılığıyla askeri birimlere ulaştırılıyor. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Kanunu uyarınca başvurunun sonucu hakkında komisyona bilgi verilmesi zorunlu.

Açık çağrı 

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu böyle bir başvuru için son derece doğru ve bir o kadar da etkili bir adres. Askerlerin kötü muamelelere maruz kalmamaları için en büyük görev, yine askerliğini henüz ya da son birkaç yıl içerisinde bitirmiş olan erkek bireylere düşüyor: Bizzat maruz kaldığınız ya da tanık olduğunuz hak ihlalleriyle ilgili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na yapacağınız tek bir başvuruyla yüz binlerce gencin yaşam koşullarında tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük iyileşmeler sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. www.askerhaklari.com sitesine girerek ya da askerhaklari@gmail.com adresine e-posta göndererek başvuru konusunda destek alabilirsiniz.

Doç. Dr. Tolga İslam – Yıldız Teknik Üni.
RADIKAL2  24.04.2011

8 yorum

 1. size bir sorum olacak benım abim dıyarbakır d tıpı ceza evinde asker (jandarma) komtanın emrıyle e tipi cezaevine gonderılıyor 12 gunlugune dıyerek emır bu e tıpı cezaevine gıttıgınde 2 gun sonra ordakı komtan tamamen burda kalcaksınız dıyor acaba askerı kanunlara uyumlu bı davaranısmı ??

  • kardeş bende etipi kapalı ceza evinde askerlik yaptım senin kardeşin in ismine hangi devre söyle ben tanırım

 2. ben elazığ karakoçan ilçesinde ikamet ediyorum 22.02.2011 tarihinden beri ağrı dodubeyazıt 1.mekanize piyade tugayında vatani görevimi yapmaktayım evli 3 çocuk babasıyım askere geldiğim için eşim ve çoçuklarım yardıma muhtaç kaldılar bu madurıyetimi askerlik şubeme karakoçan belediyesine kaymakamına askerlik yaptığım 1.mekanize piyade tugayı 2.tabur 3.böluk komutanıma defalarca iza etmeme rahmen kimse ilgilenmadı eşim ve çocuklarım komşuların yardımıyla geçiniyorlar ailemin bu durumda olması menim için en büyük işkencedir bu konuda yardımlarınızı bekliyorum saygılarım la arz ererım recep g.

  • Recep Bey,
   Belirttiğiniz durum ile ilgibi bugün bir haber yayınlayacağız. Geniş bilgiyi oradan öğrenebileceksiniz.
   Lütfen haberlerimizi takip ediniz.
   [Asker Hakları]

 3. kardeşim urfanın bi köyünde asker ve annem babam hasta raporları da var babamın ruh ve sinir hastalıkları hastanesinden raporu var.kardeşim evin tek çocuğu bu sebeplerden kardeşimin bize yakın bir yere verilmesini istiyoruz ne yapmamız gerek yardımcı olur musunuz

 4. ben acemı bırlıgımı izmır 10 alayda yaptım askerlıge gırdıgım ılk gunden berı burdan bı an once daghıtıma başka bı şehıre gıtmneyı ıstıyodum bunalımna gırdım çunku ızmırı hıç sevmıyorum pskolojım her dakıka daha çok bozuluyor yerımı degıştırebılırmıyım ızmır harıcı heryer kabulumdur ne olur yardım edınn :(

 5. ben muhammet akçammın babası olarak oglummun hakkari cukurcadan oldugu yerden dolayı şikayetci degil komtanlarından şikayetci bu yüzden gereginin yapılmasını arz ederim

 6. merhaba, benim abim ANKARA da asker ve bir dil sürtüşmesi nedeniyle şikayet edilerek bölüğün önünde bacakları morarana kadar, karnına hayasına tekmeler yiyor.. ve karşı tarafın olayı nasıl aksettirdiği bile bilinmiyor..ailem abimi askere haksızca dayak yesin diye göndermedi biz hakkımızı aramak istiyoruz acaba ne yapabilirim yardımcı olursanız minnettar kalırım… teşekkürler.

Bir Cevap Yazın