Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

13 Ekim 2012 | Basında Biz | 48 yorum

Zorunlu askerler en çok neden şikayetçi?

Zorunlu askerler en çok neden şikayetçi?

Asker Hakları tarafından 2011 Nisan-2012 Nisan tarihleri arasındaki bir yıllık dönemde www.askerhaklari.com sitesine gelen başvurulara dayanarak hazırlanan ”Zorunlu Askerlik Sırasından Yaşanan Hak İhlalleri” başlıklı rapor açıklandı. Siteye bir yılda 432 başvuru gelirken, rapora göre en çok “hakarete uğrama” ve “fiziksel şiddete maruz kalma” yaşanıyor. Yine rapora göre son bir yılda 32 asker intihar etmiş.

Taksim Hill Otel’de yapılan açıklamadan sonra moderatörlüğünü Şirin Payzın’ın yaptığı, yazar Kürşat Bumin, sosyolog Ferhat Kentel ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu eski Başkanı Zafer Üskül’ün katıldığı bir de panel düzenlendi.

Rapora göre, başvurular arasında başlıca şikâyetleri, “hakaret uğrama” yüzde 48 ve “fiziksel şiddete maruz kalma” yüzde 39 ile oluşturuyor. Fiziksel aktiviteye zorlama yüzde 16, yeterli sağlılık hizmeti alamama yüzde 15, tehdit yüzde 13, orantısız cezalar yüzde 9, şahsi işine koşturma yüzde 5, uykusuz bırakma ve devrecilik ise yüzde 4 olarak açıklandı. Raporu hazırlayan Tolga İslam, “Bu raporu rapoaru geçen yıl bugün ölen er Uğur Kanatar’a ithaf ediyorum. Bizim temel meselemiz bu sorunu görünür kılmak. Sadece son bir yılda değil, 90′larda hatta 80′lerde bile kötü muamale görmüş kişiler de başvuruda bulundu” dedi. Son bir yıl içinde kötü muamale sonucu kendilerine yansıyan 32 asker intiharının bulunduğunu söyleyen İslam, ”Önemli olan bu askerlerin neden intihar ettiklerini ortaya çıkmasıdır” diye konuştu.

Araştırmaya göre askerde yapılan kötü muamelenin en çok görüldüğü il yüzde 37 ile Ankara. Ankarayı takip eden yerler yüzde 26 KKTC, yüzde 25 İzmir, yüzde 23 ile İstanbul. Kötü muamelenin en az olduğu iller Elazığ ve Antalya. Güneydoğu’da bulunan iller de kötü muamalenin en az olduğu iller katagorisine giriyor.

ŞAVASI BİLMEYEN BİR TOPLUMUZ
Türkiye’de askeri veyasetin bu kadar çok konuşulmasına rağmen askerdeki kötü muamelenin çok az konuşulduğuna dikkat çeken Kürşat Bümin, “Bu mesele derin bir mesele. Savaşı bilmeyen bir toplumuz. ‘En son yaptığımız savaş üzerinden çok uzun seneler geçti. Doğal olarak gençler ne olduğunu bilmiyor. Avrupa’da bu böyle değil.Bunun sonucunda ise bizde askerliğe bambaşka anlamlar yükleniyor ama o anlamalardan farklı şeyler oluyor” dedi.

SİSTEMİ SORGULAMAK GEREKİYOR
Prof. Dr. Zafer Üskül’ de, şunları söyledi: “Devletin insanları zorunlu olarak tuttuğu bir yerde insannın canı devlette aittir.Yapılan her türlü haksızlığın cezasınını da devletten sormak lazım. ‘Bu siteye 400′den fazla başvuru yapılmış. Ama devletin dikkate alması için sanırım 400 bin başvuru yapılması gerekiyor. Burada sanırım sistemi ve bu sistemin nasıl düzeltebileceğini sorgulamak gerekiyor. Anayasanın ilk maddesi, insan onuru dokunulmazdır denildiği zaman bir şeyler yoluna girecektir.Etkin bir denetim yapmak için denetim yapan kurumun mutlaka bağımsız olması gerekiyor” diye konuştu.

BU BİR TRAVMA
Sosyolog Ferhat Kentel ise şunları söyledi: “Toplumumuzda her erkek çocuğun yaşadığı bir durumdan bahsediyoruz. Bu bir travma. Bu milliyetçiliğin erkek formasyonu. İki aylık askerlik yapmama rağmen ben bile küfür ve hakarete uğradım.”

-HABERTÜRK-
Aksam.com.tr – 13.10.2012

48 yorum

 1. GUNUMUZDE ASIL YER ALMASI GEREKEN KONU ONUMUZDE HERAN BI SAVAS OLABILIR BIZ KENDI TOPLULUMUZDA KENDI ICIMIZDEKI PROBLEMLERI BITIRMEDIKCE HEP SIRTIMIZ YERE GELIR TOLGA ISLAMA COK TESEKKUR EDERIM SAYESINDE ASKERDE BI HAKIMIZ OLDUGUNU OGRENDIK VE ASKERELERE YARDIMCI OLDUGU ICIN HATTA VE HATTA CEZALANDIRILMAYA CALISILIDI AMA O KADAR IYI BIR INSANKI ALLAHIM ONU KORUYOR ASKERDE INANLMASI GUC SEYLER OLUYOR AMA BUNU DILE GETRDIGINIZ ZAMAN SUSTURULMAYA CALISILIYO VEYA SUSMADNMI BI ACIK YAKALANIP MAHKEYE VERIP CEZA VERILIYOR AMA COGU CEZALAR MAHKEMESIZ VERILIYO BEN COK CEKTIM TOLGA ISLAM DA SAHIT OLDU BIZ BU VATTANIN EVLATLARIYIZ BIR KOMTAN KENDI TOPLUMUNU EZIYORSA BEN NEYAPAYIM BENIM BABAMI VURDU PKK KÜRDÜM AMA PKK DEGILIM KAFAMA SIKCAK DURUMA GELDIM ASKERDE DOGUDA EN TEHLIKELI YERE SURUN BENI DEDIM HADILEN SEN BURDA ASKERLIKMI YAPIYON ORDA YAPCAN ASKERLIGI COK SEVEN KOMTAN SANARDIM AMA DOGU GOREVI YAPMAKTAN KORKANLAR BATIDA AHKAM KESER ZAVALILARI EZER DOVER KUFREDER TAMAM HASTALIIGM VARDI HASTANEYE GDIYODUM TEDAVILERIM VARDI MECBURDUM AMA DOGUDA OLSAM ISTERSE HER SANIYE ACI CEKMEYE RAZIYDIM VATAN UGRUNA O ACI BANA ZEWK OLURDU O HAYINLERE GOZ ACTIRTMAZDIM BILDIGIM COK SEY AVR ASKERDE
  COK SUSTURULDUM SIKAYETTIM BIKERE OLMEK UZERYDIM REVIRE GONDERMEDILER KUFUR EDERK GONDERILDIM YA BANA BISEY OLSAYDI AILEME EGTIM ZAYATI DERLERDI VEYA BASKA BI YALAN KAC KISI OLDU OYLE EGTIM ZAYATI DIYE GECIRILDI DISARIYA PATLIYICI MADDE CIKARAN KOMTAN SIZCE NE YAPAR YA KENDISI ORGUTUN TA KENDISIDIR YADA ORGTE STIYOR BUNUN BASKA ACIKLAMASI OLMAZ COK SUSTURULUK COK CEKTIK AMA VATANA OLAN SEVGMIZ AZALMAZ SADECE OYLE INSANLARA SAYGIMIZ BITER UMUYORUM KI BU YANLISLARA BIRI DUR DIYCEK BIGUN OLCAK AMA COK INSAN CEKYOR BU KONUYA HASASIYET GOSTERN HERKESE COK TESKKUR EDERIM…

  • Ne örgütü koçum hangi örgüt? Doğuda görev yapmak istenmez tabi. Ajitasyonun sonu yok . Herkes bişey söyleyebilir hep sizin gibiler askere geliyor kimi hırsızlık yapıyor kimi türlü kötülük anneniz babanız eğitim veremiyor buraya gelip bizim başımıza bela olunca biz hakarete uğradık. Bence de mahkeme gelsin ama bizim verdiğimiz sicilleri sivilede gitsin Ben işyeri sahibi olsam bu adam askerde nasıldı diye ararım sorarım . Ona gore ise alırım . Çoğu asker bi halta yaramazken is güç sahibi oluyor. Okuma yazma öğreniyor neden bunları sitenize koymuyorsunuz ??? Amacınız ne ki ? Durdunuz senelerce bu mesele popüler olunca yada yurtdışından fon alırız ab bize para verir diye mi acaba kuruldu bu site .
   Askerime hiç küfür etmedim kızdım herşeyim çalındi . Ses çıkarmadık cebimizden maaşımzdan bu çocuklara baktık biz. Bunlarda yazılsın . Herkes bir değil. Askerlerin hepsi acınacak durumda değil. Hakketen acınacak olanlar internete bile yazamaz okuma yazması yok çünkü … Saygılar.

   • Burada genelleme yapilmis komutan uzerine almasaydin keske,ayrica sehitten cok intihar var,rakamlar gayet acik anlatiyo sikintiyi.Allah askina bu durumun reklama ihtiyacimi var,el insaf.sunu iddaa ediyorum,cogu komutanlarn psikolojk ve ego sorunlari var.cogunun ailevi sorunu var eminim.(genelleme yaptim) saygilarmla

   • işte kendisini alenen ortaya atan bir komutan olduğunu düşünüyorum belli de etmiş zaten allah kimseyi bunların eline düşürmesin maaşınızı alın insanlara eziyet edin onları insan yerine değil de hayvan yerine koyun ondan sonra burada ahkam kesin askerleri hızsızlıkla hitap edin ayıptır ya bu hakkı nereden alıyorsun sen onları ana doğurmadı mı onlarında aileleri yokmu onlarda insan gibi yaşamayı haketmiyormu adamlar keyfi mi geliyor oraya devletin zorunlu tutmasından dolayı geliyor bi düşünsene onca insan orada nelere maruz bırakılıyor bir koğuşa gir bak bakalım hpshneerdeki koğuşlardan ne farkı var bütün gün sizlere hizmet ediyorlar caynız corbanız pisliğinizi temizliyorlar ama yok yaranamıyorlar hep kötü asker kınıyorum sizi şiddetle

 2. SAYELERINDE PISKYATRI TEDAVI GORDUM ASKERDE YASADIKLARM YUZUNDEN COK BASARILI YAPMIS OLDUGUM ISIMI ASKERDEN SONRA YAPAMAZ OLDUM SUAN IŞSIM PEKI BUNUN SUCLUSU SIRTINI DEVLETE YASLAMIS AHKAM KESEREK ELINI KOLUNU SALYARAK HAYLA MESLEGNE DEVAM EDIYOR YAZIKKI DUZENIMIZ BOZULDU KOTULER HEP YOL ALIR BEN IKITANE GERCEKTEN KOMTAN GORDUM TOLGA ISLAM VE SUAT UZAN GERCEKTEN SUAN ISTESELER BU KOMTANLARIMA SUAN CANIMI FEDA EDERIM DUSUNMEM NE OLUR BASKALRIDA BIZIM GIBI OLMASINN

 3. Keşke imkan olsada asker hakları diye ortaya çıkanlar bir kaç günlüğüne de olsa kışlalardaki askerlerin seviyesini ,becerilerini görselerde bu tür organizasyonlarda bulunsalar. Mehmetçiğin devlet malına nasıl zarar verme hevesinde olduğunu, sürekli sistemde gedikler açmaya çalştığını, iyi niyeti suiistimal konusundaki becerilerini,asker ocağında tatil köyü zihniyeti ile dolaştığına şahit olsalar.

  • Hizmete ozel adi altinda mehmtcge yuklediginiz yersiz emirleri konusmazsiniz zaten herkes kendini hos goruyor. bi kere rutbeliler bile kendi aralarinda bolunuyo. siz hangi birlikten bahsediyorsunuz. devlet mali maasinizdan degerli deil sizin

  • öncelikle mrb sayın komutanlarımız devlet malı diye nitelendirdiğiniz askeri malları bunca askerlerin babaları dedelerinin cebinden çıkan paralarla alındığını unutuyorsunuz siz komutanlar kendi anlamak istesiğiniz şekilde görüyorsunuz sağolun biz asker babalarının cebinden çıkan paralarla alınan devlet zimmetlerini hevesle kırıyoruz dimi teröristiz biz resmen bunu söylüyorsunuz benim babam ödemedi ya biz hevesle kırıyoruz siz böyle zihniyetle devam edin maaşınızı alın kahveniz ayağınıza gelsin sora askerler tatil köyünde allah o zihniyetteki komutanları islah etsin.

  • hey allahım o insan mecbur mu orada zorunlu tutulmaya tutmayacaksın devlet malına da zarar vermiş olmayacak asker hep sucludur asker hep kötüdür sizin zihniyetiniz ne anlamış değilim o kadar askere eziyet yapmak ego tatmin etmek yani zihniyeti bozuk insanlara bırakılmış bir yer büyükten küçüğe doğru yayılan bir kötülük silsilesi en azından onların zorunlu olarak orada kaldığını ve gecici süreyle orada olduğunu bilip mütevazi bir şekilde davranılsa belkide asker intiharları askerlerin kendine ve cevresine zarar verme eğilimleri ortadan kalkacak.. sizi kınıyorum…

 4. Yorum

 5. Slm ben kırklarelide Askerim ama kürt türk ayrımcılığı çok oluyo komtanlarda kürtleri sevmiyor hep kürtleri eziyorlar ve komtanlar askerlere bakmıyorlar. bide revire çıkamıyoruz revirdeki komtanlar bizi kovuyor….

  • komutanlar kürtleri sevmiyor diye milleti kışkırtma edepsiz herif benim veya arkadaşlarımın yüzlerce kürt askeri oldu hiçbirine ayrım yapılmadı terbiyesizlik yapma yalan söyleme yapıyon bi pislik cezayı alaınca kürdüm diye bunu yaptılar adam ol

 6. slm ben izmirde askerim artık şu askerlik süresinin kısaltılmasına istiyoruz harbiden 15ay cok vasla 12ay idal bukonu yılbaşında ele alınırsa seviniriz artık piskoleşimiz bozulmaya başladı ilginiz ici teşekkürler

 7. askerlik artık kısalsın 15 ay çok uzun neden eziyet ediliyor bu askerlere vatana hizmet için gelen vatan evlatlarına biraz rahatlık sağlayın lütfen.

 8. Merhabalar,
  Kısa dönem askerlik yapmama rağmen gerçekten çok vahim durumlarla karşılaştım.Ben siteyi kuran kişilere ve katkı sağlayanlara çok teşekkür ederim.Askerlik önemli bir mevzu ancak insan haklarına saygılı olunması gerekir.Şikayetimi site vasıtası ile ilettim.Sadece amacım yaşadığım olumsuz durumların benden sonra askere gidecek kişilerin yaşamamasıdır.İnsanların susmamasını kişisel ve insani haklarını askerliğin devamı ve sonrasında aramasını rica ediyorum.Eğer sizler haksız bir durum ile karşılaşmışsanız ve haklarını aramamışsanız.Sizlerden sonra askere gidecek kişilerinde aynı sorunları yaşamasına neden olur.Sizden öncekiler bunu yapmış olsaydılar bugün sizler bu sorunu yaşamazdınız.Üniversite mezunu veya eğitimsiz olsun her insan insani haklarına sahip çıkması gerektiğine düşünüyorum.Herkesi insani haklarını aramaya davet ediyorum.

 9. artık kışlalarda küfür ve dayak neredeyse kalmadı ama bu seferde çok değişik sıkıntılar türedi.psikoloji arkasına sığınıp askerliğini yapmamak için her yolu deneyen mi ararsınız, askerliğini revir-hastane-yatak istirahati üçgeninde geçiren mi ararsınız,hırsızlık yapan devamlı kurallara aykırı hareket eden sonra da komutanlarına iftira atan mı?askerler vatan evladı da uzman çavuş-astsubay-subaylar yurtdışından mı getiriliyor?askerler yüzünden rütbeli personelin çektiği sıkıntılar hakkında ne gibi çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?
  uyuşturucu bağımlılığı hat safhaya gelmiş durumda bu tür insanlarla hiç uğraştınız mı?esrarkeşi-katili-hapisten çıkmışı-hırsızı bunları nasıl dizginlemeyi düşünüyorsunuz?

  • ya şimdi insanlar bunları yapıyorsa psikolojisi bozulmuş demektir askerlik yapmak istemiyor demektir devlet bunu zorunlu tutmuşsa bu adamların psikolojisinin bozulması fevkalade normaldir hem ne zoruna gidiyor ki senin sana mı askerlik yapıyorlar tabi zihninize kazınmış askere eziyet etmek edemediğinizden mi bu şikayet. asker psikolojinin arkasına sığınıyor da uzman ve subaylar mı sığınmıyor sanıyorsun baksana bir cevrene günde kaçınız hastane ve izin kuyruğundasınız tabi askerler size hizmet edecek her şeyi yaptıracaksınız ondan sonra iyi asker bu asker size hizmet etmesede vatanına hizmet etse kötü asker olur. yazık diyorum ya türkiyenin düştüğü hallere bak

 10. Kısa dönem askerlik yaptım, övünerek söylüyorum ki subaylarımızın eğitim düzeyinden, kişiliğinden insani yaklaşımlarından çok memnunum. Bir gece üşüttüğüm için bir arkadaşım benim yerime nöbetçi subay dan ilaç almaya gittiğinde beni zorla hastaneye yolladıklarınıda biliyorum.Elbette kötü insanlar olucak bu her tarafta var milyonlarca kişinin olduğu kurumda olmamasını düşünmek elbette biraz safça olur, fakat herkes taşıdığı üniformanın ecdadımızdan bugune kadar bizim için ölenlerin üniforması olduğunu, o üniformanın bizim şerefimiz olduğunu bilirse ona göre hareket ederse şehitlerimizin kemikleri sızlamaz ve cereyan eden kötü münferit olayların sayısıda azalır. En deli çağında askerde olanları disipline etmek için bazı katı kuralların olması şart kimse durduk yerde 12km koşmaz ama unutulmamalıdır ki bir savaş durumunda çok daha kötüsü olucak eğer bize birisi savaş açıcaksa bilmeleri lazım ki bu millet kolay kolay parçasını vermez işte tam bu yüzden buna hep hazırlıklı olmak lazım. Askerlerimize hayırlı teskereler Allah kolaylık versin.

  • kardeşim herkes senin gibi askerlik yapmıyor bize sövüyorlar neden revire çıktın diye sen şanslıymışsın şansını kendine sakla insanlar sürekli savaş yanlısı bir tutum sergilememeli birazda barış yanlısı bir tutum sergilemeli savaşa bu kadar aşikar olmuş bir toplumun geleçeğinden endişe ederim insan haklarına duyarlı olmak barış yanlıların haklarına saygılı olmak gerektiğini düşünüyorum…

 11. BENDE ASKERİM.. ÇOK VAHİM DURUMLAR VAR BUNLARA ARTIK DENETMELER SIKLAŞSIN ASKERLERİN SIKINTILARI DİNLESINLER NE SAĞLIKTAN NEDE HER HANGİ BİR ŞEYDEN HAK VERİYORLAR SANA KOMUNTANLAR İSTEKLERİ GİBİ YAPIYORLAR O ZAMAN ASKERİN PİSKOLİJİSİ BOZULUYOR BİZE ÇOK AĞIR KUFURLER RENCİDE ETMELER HAKARET ETMELER BİDE KOMUNTANLARI ASKELERİ HİÇ KONUŞMAK HAKI TANIMIYOLAR ONDAN ALLAH HERKESE YARDIM ETSIN BEN BU VATAN SEVER OLARAK GELDİM BU ASKERE AMA CIKSAM VATAN SEVEMEYEREK CIKACAM HİÇ BİR SUC YOKEN BİR UZMAN CAVUŞ SABAH İŞTİMASINDA GELİYOR KEPİNİ YERE VURUYOR [...] ALLAH YARDIM ETSIN BZE

  Not: Editor tarafından düzenlendi.

 12. bu askerlik süresi bu hantal yapı bu kadar uzun olduğu sürece herşey olur.. hakerette olur küfürde olur. kesinlikle askerlik olmasın diyen biri değilim ama 15 ay cok uzun be kardeşim yapın 6 ay yada 9 ay herkes rahat etsin..

  • Yorumcu Serkan beyin görüşlerine tamamıyla ve kesinlikle katılıyorum. Askerlerin amele gibi kullanılmasını kaldırsınlar, ihtiyaç azalacaktır, yurt savunması eğitimi versinler 6 en fazla 9 ay askerlik yeter de artar bile.

   Milletin parasına da yazık. Askerlik görevini yapanlar askerlikten bıkmadan, askerliğe düşman olmadan uygun zamanda terhis olurlarsa zor zamanda da seve seve bu göreve geri dönerler diye düşünüyorum.

 13. ben tsk da calisiyorum.siteyi biliyorum. tvde progamlari izledim.hep erler yonunden konuya yaklasiliyor.hic tsk personelinin dusunceleri alinmiyor.askere universite mezunundan okuma yazma bilmeyen cahiline kadar her turden insan geliyor.bu farkliliklari ayni potada eritmek zorundasiniz.birde son yillarda asiri derecede uyusturucu bagimlisi insan geliyor.bana gore ortalama her yuz kisiden 20 tanesi ceistli sekilde bagimli.Birde problemli ailelerin cocuklari da potansiyel problem kaynagi.keske zorunlu askerlik kalksada herkes bu dertten kurtulsa.bu site yoneticileri gercekten objektif birsey yapacaklarsa genelkurmaydan izin alip birde tsk personeli ile konusarak konuyu arastirsinlar.ben 10 yillik personelim.konuyla ilgili onlarca ornek verebilirim.bizleride dinleyene kadar bu sitenin faaliyetlerini esefle kiniyorum

  • Sayin tsk mensubu arkadas…. Kendinizi hakli cikarmayin…. Çok güzel duygularla askerliğimi yapmaya gittim. Kendi mi tam bir türk askeri yetistirip şerefimle yapmayi hedefliyor ve dusunuyordum… Ama 1996 yılında son acemi birliğinden ayrilirken isimsiz bir not birakip acemi eğitimlerinin askerlikle alakakasi olmadiığını 75 günlük acemi eğitiminde 45 gün yanasik düzen eğitimi gördüğümü birakin vatani milleti sevmeyi ben rütbelilere nefret ettirtiğinizi. Bu şerefli bir duyuguyu ve peygamber ocağını mahvettiğiniz dile getirmistim.. Ve halada getirmek istioyrum… suçsuz yere bir sürü insanin dayak yediğini keyif icin insanlarin dövulduğunu…. tuvalet te seramiklerin sayilmasini gerektiiğini cezalarin alındığını gördüm.. Bende sabah 5,30 da disimi fircalarken firca yediğimi söyleyebilirim… neymis efendim tuvalet temizlenmis wc leri kullanamayacakmisiz. dişlerimizi firclamayacakmisiz. . rütbeliler kiziyormuss.. Biz insaniz. sabah diş fircalamayacaz da ne zaaman fircalanir. daha neler neler… bir konusma sirasinda yine ceza alan bir asker wc deki seramikleri sayiyordu.. çavusa dedim ki sen biliormusunnn da saydiriyorsun… dedim biliyoruum dedi… oysa bilmiyordu rakam kaç cikarsa ciksin.. sonuçta dayak yiyecekti… sayan askere dedim git bir rakam söyle nasilsa dayak yiyeceksin uğrasma dedim.. gitti söyledi ve iki tokat la kurtuldu.. siz önce insan olarak kendinizi eğitin. sonra eğitmeye baslayin… her sekilde sizlerle konusmaya hazirimm.. ve böyle bir siteyi kutluyor ve tebrik ediyorum…. erdoğan

   • TSK senin acemi eğitimi aldığın birlik kadar küçük değil arkadaşım, üstelik dediğine göre bunu yaptıran da senin gibi askerlik yapan çavuşmuş, doğarken çavuş olmuş herhalde , kendisinden önce gelen askerlerden (üsttertiplerinden) öğrenmiş bu tarz muameleyi, onlar da sivildi tabi askere gelesiye kadar, o tarz muamele yapmak için askerliği fırsat bilmiş gençler bunlar, komutanlarından gizli, kaçak, vukuatlı tipler, her şeyleri komutanların üzerine yıkabilirler tabi ki de, gerçi ben sana neden laf anlatıyorum ki..

    • Askerlikte en çok sorun kolundaki pırpırla kendini general zanneden onbaşı ve çavuşlardan ve en alt düzeydeki muvazzaflardan kaynaklanıyor. Ordumuz onları izleyip yanlış ve haksız uygulamalarını uygun cezalarla etkisiz kılarsa Vatan görevi yapmaya gelen erler de işlerine ısınır, vatan görevlerini seve seve yapar, terhis olduktan sonra da askerlik günlerini hasretle, yad ederler. Nasıl ki trafikte alkollüler sorun oluyorsa, askerlikte de işin inceliğini bilmeyen en alt rütbeler sıkıntı oluyor. Üst düzey subaylar çok daha sağlıklı yaklaşımlara sahipler ne var ki er onlara ulaşamıyor.

  • şimdiye kadar bütün askeri mahkemelerde hep siz yani T.S.K.mensupları dinlendiniz ben çıktığım askeri mamahkemede bir kelime dahi konuşturulmadım oysaki benim oğlum astsubayı tarafından hunharca dövülüp öldürülmüştü merak ediyorsan araştır oğlumun adı Yusuf Dülgen görev yeride ŞIRNAK SİLOPİ ydi hainin adıda astsubay kıd.bşç.o. ş. hep sorunlu erattan bahsediliyor oysa ne kadar psikolojisi bozuk ne kadar subay ve astsubay var madem öyle sorunlu askerleri askere almadan önce gerçek anlamda bir muayeneden geçirsinler sorunlu olanları askere almasınlar aynı sistemde sorunlu subay ve astsubaylarında görevine son verilsin ordan başka bir yere sürmeklen sorun giderilmiyor bak benim 20 yaşındaki oğlum toprak oldu bende seni eseflen kınıyorum…

   (Editor tarafından isimler kısaltılmıştır)

   • Saime Filiz Serçe Hanımefendiye başsağlığı diliyorum. Bu hanımın mesajının aslında bir ihbar olarak değerlendirilmesi gerektiğini de düşünüyorum.

    Askerlik zor bir meslektir. Muvazzaf personel de duruma göre baskı altında kalabilir, psikolojik sorunlar yaşayabilir. Yanlışlar yapabilir.

    Sorunlara vaktinde müdahale edip işin içinden çıkılmaz hale gelmeden düzeltilmesi önemlidir. Kendini ciddi olarak baskı altında hisseden, mecburi hizmet nedeniyle görevinden istifa edemeyen personelin sorunları da ayrıca ele alınmalıdır.

    Benim askerlik yaptığım yerde de ciddi sorunları olan bazen askere karşı dengesiz davranan bir astsubay arkadaş vardı.

    Politikacı ve asker olarak yetki ve sorumluluk sahibi olan büyüklerimizin kendilerini Saime Filiz Serçe hanımefendinin yerine koymalarını, yanlışları görüp düzeltmelerini bütün yüreğimle temenni ediyorum.

  • Yorumcu Mehemt arkadaşımız da haklı. olaya sadece askerler açısındandan değil muvazzaf ordu personeli açısından da bakmak gerekiyor. Uyuşturucu bağımlısı, psikolojik sorunlu, ciddi suçlardan sabıkalı insanlar için yeni formüller bulunmalı. Onları diğer sağlıklı insanlarla aynı koğuşlara koymamalı ve askeri personel böyle insanlarla fazla muhatap edilmemeli.

   Mehemt arkadaşın dikkate almadığı şey asker ocağında zorunlu vatani görev yapan er ve erbaşların en alt kesim olduğudur. Onlar ne kadar rahatsızlık verseler de daha etkili ve yetkili olanların rahatsız edicileri kadar rahatsızlık veremezler. Bunu da dikkate almak gerekir.

   Aslında ülkemizdeki diğer pek çok şey gibi askere almayla ve askerlik süresince ast üst ilişkilerini düzenlemeyle, askerin şikayet hakkıyla ilgili güncel doğru düzenlemelere ciddi ihtiyaç var gibi gözüküyor.

  • keşke zorunlu askerlik olmasa dediğiniz gibi katılıyorum bu düşüncenize. ama o insanların yetişme şartları eğitimsizlikleri madde bağımlılıkları hepsi devletin sucu olduğunu bilmeli ve insanlara kişiliklerinden tavırlarından eğitimsizliklerinden dolayı suclanmaması gerektiğinin altını cizmiş olmak isterim bir insan cahilse bu devletin sucudur 20. yüzyıldayım hala okuma yazma bilmeyen insanlarımız var evet bunlara cahil demek kendi cahilliğimizden ileri gitmez onlara örnek olmak birşeyler öğretmek varken insanları amele gibi kullanmak daha da yozlaştırmak kimsenin haddine değilken bunlara maruz bırakılmışlardır birde onların gözüyle baksanız etrafa onların yaşadıklarını yaşasanız eminim fikriniz değişir…

 14. Ülkemizde askerlik yakın zamana kadar kutsal vatan görevi olarak her gencimizin kendisinin görevi oldugunun bilinci içerisinde bu hizmetini severek yerine getirme heyacanını yaşamakta iken son zamanlarda zorunlu askerlik tarifi alıp başını gitmektedir.bu tabir bana çok ürkütücü geliyor.insanlari vatan sevgisinden yoksun bırakmaya kimsenin hakkı olmadıgına düşünüyorum.ANCAK: Uygulamalarda adaletli bir sistemden uzaklaşıldıkca telafisi mumkun olmayacak sorunlarlada karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.Bugunkü askerlik uygulamasındaki eşitsizliklere bakıldıgında muazzaf sınıfın dışında 1-BEDELLİ ASKERLİK Ver parayı yat evinde servetine servet kat.2-4yıllık üniversite mezunlarına ya 12 aylık maaşlı veya 5,5 aylık kısa dönem ER gerisi 15 ay erbu arada iki yllık yüksek okul mezunlarının açık ögretim mezuları kadardamı haklarıyok BİRDE dogu vegüneydogudaki carşı iznine dahi cikarılmayan askerlerindurumunu dününüzbunların aileleri ile irtibatlarının kısıtlılıgı eş ve cocuklarının özlemi heran nasıl bir durumla karşılaşacagının belırsizligi ruh haliyle yaşadıgını düşünebilenlere ADALETLİ uygulamaların hayata geçirilmesi için zaman kaybetmeden harekete geçmelerini öneriyorum.Yasa yapıcılaraceba iki yıllık yüksekokul mezunu gençlerimizin lise,ortaokul,ilkokul mezunlarıile bir tutulmasınıÇokmu Adaletli buluyorlar,içinde bulundugumuz bugünkü durumda zor şartlarda vatan hizmetini yapancocuklarımımızın askerlik surelerinden üç beş aylık kısaltma yapmaları akıllarına gelmiyormu, ÜLKESİNİ DÜŞÜNEN VİCDAN SAHİBLERİ VATANI İÇİN HAYATINI ADAYAN ÇOCUKLARIMIZIDA DÜŞÜNÜN KİMSE KORKMASIN ANNE BABA HEPİMİZ VATANIMIZ İÇİN BİRER ASKERİZ. ZENGİNİMİZ BEDEL ÖDEYEN FAKİRİMİZ ASKERDEN OLMASIN. HEP BİR OLALIM İRİ OLALIM DİRİ OLALIM.GEREKLİ YERLEREDE SESİMİZİ DUYURALIM. EGER DUYAN OLURSA ?

 15. Yorum

 16. umarım askerlik süresi bir an önce kısalır…uzun dönem için 9 ay ideal.bence bu konunun gündeme getirilmesi şart

 17. merhaba gercetkten su askerlık suresı kısaltılsın cok uzun psıkolojımız kalmadı bence cok uzun bunuu yenı yılda lutfen ele alın

 18. Eğitim düzeyine göre askerlik fikri sizce doğru mu? Sen üniversite okudun gel beş ay, sen okuyamadın, imkanın olmadı, kafan çalışmadı, yanlış öğretmenlere denk gelip okulu bıraktın, ÖSS yi kazanamadın gel onbeş ay .

  Buradaki ince mantığı biri anlatsın ki anlayalım. Maddiyattan okuyamamış olan onbeş ay, Amerikada okumuş olan beş ay ya da bedel öderse daha az!

  Bütün bunlar Anayasadaki eşit vatandaşlık ilkesine uygun mu? Vatansa hepimizin vatanı.

 19. Başımdan geçenleri veya şait olduğum anılarımı bir bir yazmıcam ama bunu yazmadanda duramıcam askere gelen uyuşturucu bağımlısı diyen sorunlu ailelerin çocukları diyen ki öyle olsa bile siz kimsiniz bu insanlara küfür edip dövüyorsunuz hakaret ediyorsunuz birde burda bunları savunurcasını yazı yazanları TSK yı bu hala getirenleri “ALLAH” (cc) ye bırakıyorum allahınızdan bulun 12 yıl oldu her anı her saniyesi aklımda unutamıyorum biz sizin hep egonuzu tatmin ettik Rabbim sizin cezanızı verecek hani diyorsunuz ya iyiside kötüsüde var ben iyisini görmedim bu sistem bu düzen bozulmalı başbakanımız diyor askerlik kutsal biz asker Gidenlere küçük Muhammet deriz diyor ama bedellide 30.000 tl yi veren küçük Muhammet oluyor veremiyen gariban firavun döv söv hakaret et öylemi al etide senin hatta kemiğide vur ölsün ölürse eğitim zayiatı dersin kimseye saygısızlık etmek için yazmadım ama soruyorum BUMUDUR

 20. öncelikle çok iyi komutanlarda var askerde kızmayı bırak oğlu gibi kardeşi gibi arkadaşı gibi davranan insanlarda var..tabi bunun dışında gaddarca davranan eziyet eden komutanlarda yok değil askere gidip gelenler bazıları haksız eziyet dayak yediğini söylerken bazılarıda rahattı komutan çok iyi insandı kızardı ama iyi adamdı diyenlerde var..insanla uğraşmak zordur iş hayatındadda askerdede bu böyledir komutanlara hak veriyorum. iyileri tenzih ederim ama gerçekten çok acımasız olanlarda var bir tanıdığımın cinsel organına tekme ile vurup çocuğun bir tarafını patlatmış şerefsiz dava açtıklarını kazandıklarını görevden alındığını söyledi. Acınacak halimiz var ordunun prof olup er statüsündeki gençlerin saygınlık kazanacağı vatanı için savaşmayı öğreneceği taktiksel ve silahlı eğitimler alacağı şekilde ordu geliştirilmeli bağımlılıkları yada psikolij sorunları olanlar askere alınmamalı iyi denetlenmeli askere alırken adam askere gider gitmez bir ezme çabasına giren komutanlar var…sen iyi davranırsan o cocuk senin için vatanı için zaten seve seve canını verir. ha birde akıllanmayan gençlerde olabiliyor askerde onlar için ceza yerine dayak yerine disko yerine daha değişik sistem uygulanabilir örneğin bir iş gibi 1hafta ordunun devletin şu işi ile uğraşıcaksın artık ne olursa boyamı olur badanamı olur…..erler komutanların stres atcağı dayak tahtası değil satranç daki gibi piyonu olmalıdır. Unutulmamalıdırki piyonun bir özelliği rütbesi yoktur ama oyunu kazandırır.

 21. ben şu an askerim ve en çok şikayetçi olduğum konular şunlar:
  1- askeryedeki revire bakan doktorlar rütbeli olunca şikayetini anlatamıyosun daha doğrusu dinlemiyorlar. doktorların rütbesi alınsın ellerinden ki şikayetimizi dinlemedikleri zaman şikayetçi olabilelim.

  2-askeryedeki işler; devlet askeryenin özel işleri için yeteri memur alımı yapmıyor dışard ve içerde temizlik yapmaktan asker olduğumuzu unutuyoruz daha ne pislik işler. askerliğin böylesini yaptığım için utanıyorum bu mu askerlik… harp sanatı nerde?…

 22. ben 4 aydır askerim evliyimm 1 tane çocuqum var evim kira hi. bir yerdende gelirim yok annen babam yok eşiminde ailese sahip cıkmıyor bu yüzden askerim çok kötü durumdayım ne yapacaqımı bilmiyorum eqer bana bu konuda bir yardımcı olabilirseniz çok ii olacak yoksa askerliqimi yapamıyacam bu qidişle eşim ve cocuqum kötü durumda..

 23. Ülkemizde zorunlu askerlik kaldırılıp, medeni bir toplum olma yolunda o müthiş adım atıldığında bunun temellerinin (benim fikrim) asker hakları sitesinin kurulması ile severek takip ettiğim bu platform bence bu başlangıcın öncüsü olmuş olacaktır.

 24. kimse devrecilikten bahsetmiyor. ağrı 12. mknz topçu taburunda karargah hizmet bölüğünde üst devrenin alt devreye yapmadığı kalmıyor. alt devre komutana şikayet edemiyor çünkü komutan şikayeti duyar duymaz odasından kovuyor. tüm yetkiyi her zaman bi üst devreye veriyor. üst devre alt devreyi dayak ve küfür delisine çevirmiş. 5 gün önce terhis oldum üst devre olarak bitirdim ama kendime arkamdan küfür ettirme niyetinde değilim, bu devreciliği bitirmek için ne yapılır bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var.

 25. Mecburi askerliğin kesinlikle kaldırılması gerekiyor.
  TSK’nın kendi istediği personeli kendi istediği niteliklerde seçme hakkını kullanarak alması gerekir.yoksa mecburen askere gelip sanki komutanlarına ben lütfedip geldim havalarında. kendisine,ailesine,arkadaşlarına komutanlarına ortamı zehir etmesinin bir anlamı yok.
  her genç,her insan bizim için kıymetlidir.önemlidir. cünkü insandır. ancak askere gelip: revirden kombine kart çıkartan hayatında hiç yaptırmadığı tüm sağlık kontrollerini yaptıran bu arada cildini traş edip ambalaj bandıyla kapatıp kıl dönmesi yaratan ameliyat olup 21 gün istirahatle hava değişimine tenezzül eden, burun eti aldıran 21 gün istirahat karşılığı herşeye devamlı bahane üreten bu arada hastaneye gelip giderken devamlı komutanlarından para isteyen.nöbet tutmama adına psikolojik bahaneler üreten kendini psikolojik vaka ilan eden.daha sayılamayacak trajikomik yalanlar dolanlar.
  söylermisiniz bu kadar yalan,dolan,ve iyi niyetsiz bir toplumda görev yapanlar ne yapsın. hangi görevi hangi kişilerle ve hangi zihniyetlerle yapsın. elbette tamamı böyle değil ama bu saydığım tipler bir toplulukta %10 rakamlarını zorladığı zaman orada kimseye huzur yok demektir.

 26. keşke bütün komutanlar sizin anlattıgınız gıbı olsa. evet dogru cok insana yardımı oluyo askerlıgın her konuda. dedıgınız gıbı parası olmayana cıkarıp para veren komutanlarda gordum ben ama tam tersı askere insan muamelesi yapmayan komutanlarda oldukca fazla. ozellıklede basta bı halta yaramaz dedıgınız askerlere yapılan muamelenın neler oldugunuda az cok gordum. bir yıl kaldım askerde elbette benden daha tecrubelısınız daha cok sey gordunuz ama genel olarak bu boyle. dılerım kı gun gelır butun amırler sızın gıbı olur butun askerler de iş guc sahıbı olan düzgun adamlar yada duzelmeye meyıllı olan adamlar olur. normla sıradan bı adamın 20 yasında askere gıdıp dondugunde normal psıkolojıyle donecegını kımse ıddaa edemez.

 27. komutanlar askere küfür de ediyor hakarette bulunuyor hepsi bu fatan için can mı atıyor sanıyorsunuz parasını alıyorlar hiç bi iş yaptıkları bile yok devlet onları köpek besler gibi besliyor işte asker yapıyor bütün işi devletin amelesi haline gelmiş mehmetcik komutan yatar agaç kölkesinde mehmetcık ezilir ben eminimki yarın savaş durumundada aynısı olur bu vatanı saatacaklar ilk önce onlar olur mehmetcigi sürerler öne kendileri izler emre itaatsizlik üste saygısızlık herşey onlara göre peki kardeşim mehmetcıgın hiç mi onuru gururu şerefi yok nasıl hakını savunacak bu mehmetcık yazık yazık türk gencine milletine yazık askerlik yapıyor diye salıyor analar babalar cocuklarını evlatlarını ama bilmiyorlar ki 3.5komutan denilen insanlara köpeklik yapıyorlar.

 28. biliyormusunuz bilmem ama bu askareiyede inşaat taburu diye birşey var askerleri yaani oraya askerlik için qelen askerleri amele qibi çalıştırıyorlar aksama kadsar hatta bazen geceye kadar bu hakmıdır sizce o askerler oraya askerlik yapmaya gidiyorlar gördükleri muamele insanca değill. anaları babaları oraya onları eli kazma kürek tutsun diye değil askerlik yapsın birşeyler öğrensin diye gönderiyorlar . bu konunuyu gerekli merceklere bildirelim yardımcı olun lütfen. . .

 29. askerlik gerçekten sıkıntılı. askere gitmek de bir o kadar sıkıntılı. özellikle deniz kuvvetlerinde bu durum daha bi sıkınıtılı, özellikle acemi birliklerinde komutanların asli görevlerini 5 para etmeyen kanı bozuk onbaşı ve çavuşlara ki bazen bunun içine uzman çavuşlar da dahil onlara emanet ediyorlar. oysaki bu gençler ana-babaları tarafından bu komutanlara emanet edilmiştir, emanete sahip çıkmak gerekirken emanete hıyanet de neyin nesi.şahit olduğum ve tiksindiğim o kadar anı var ki, anlatsam ordu düşmanı, anlatmasam içimde bir dert… ordunun bu konuda derhal acil bir ordu içi düzenleme yapması gerekir. eğer düzenlemeler olsaydı ben şuan çok sevdiğim askerlik mesleğimden ayrı kalmazdım.

 30. hakkaride 81/3 tertip olarak görev yaptım başka bölüklerde 2 – 3 intihar vakası yaşandı.Ancak beni esas sarsan olay pdr denen ankette tertiplerimin neredeyse yarısına yaklaşan sayıda kendilerini sorunlu göstermeleri ve bu sayede silah alamayıp nöbetten düşme ve komutanlarca kollanma niyetleri.
  Bunun farkında olan komutanların onlar üzerine yaptıkları aşağılamalar küfürler (şahsına) pis işlere göndermeleri falan bulaşık temizlik ayak işleri vs.
  Açıkçası komutanları haklı buluyorum.Çünkü çoğumuz kabul edelim etmeyelim askere gidip,askerlik yapmama niyetindeyiz.

 31. subay ve astsubaylar sigortalı olarak askerlık yapıyorlar şimdi er erbaslarda sigortalı oluyormuş bundan önce askerlik yapanlar üvey evlatmı bunları sigortalı olma sansı yokmu geriye dönük askerlik borclanması yapmamız gerekiyormuş.bizler neden askerlik borclanması yapıyoruz bizlerde bu ülkenin insanlarıyız subay ve astsubaylardan farkımız ne er ve erbaslara asgari ucret neden ödenmiyor.neden sigortalı yapılmıyor.illde gazi olmamızmı gerekiyor.ilginizden dolayı teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın