Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Hakkımızda

2011 Nisan ayında kurulan askerhaklari.com sitesi, zorunlu askerlik sırasında maruz kalınan dayak, kötü muamele ve işkence içeren ihlalleri izleyen sivil bir girişimdir. Amacımız zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlalinin ortadan kalkması için gerekli yasal ve yapısal mekanizmaların ve düzenlemelerin hayata geçirilmesini sağlamaktır.

askerhaklari.com, askerliği sırasında başta fiziksel şiddet (dayak), sözlü hakaret (küfür) ve işkence olmak üzere herhangi bir insan hakkı ihlaline MARUZ KALAN ya da TANIK OLAN kişilerin, MECLİS İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU’na başvurmalarına yardımcı olur. Şikayetçi olmak isteyenlere, dilekçe yazımında destek olur. Destek almak için TIKLAYIN!

askerhaklari.com, zorunlu askerlik sırasında maruz kalınan kötü muameleler ve işkenceler konusunda kamuoyunda bir farkındalık oluşturmak ve mağduriyet yaşayanlara yol gösterici olabilmek amacıyla askerlik sırasında yaşanan hak ihlalleri ile ilgili basında çıkan haberleri bir araya getirir ve düzenli olarak yayınlar.

askerhaklari.com, gönüllülerden oluşan ve verdiği destekler karşılığında hiç bir maddi karşılık beklemeyen bir sivil toplum girişimidir ve insan hakları konusunda faaliyet gösteren önde gelen derneklerle ortak hareket eder.

Destekçilerimiz:
Helsinki Yurttaşlar Derneği (HyD)
İnsan Hakları Derneği (İHD),
İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP)
İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER)
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)

11 yorum

 1. Mutlaka olmalısınız. Ancak; herhangi bir belgeye dayanmayan, sadece iftira niteliğinde söylenen hususları yayınlarsanız, bu kadar emeğe yazık olur kanaatindeyim.

  Takipçiniz olacağım.

  • Hasan beyin rütbeli personel olduğundan hiç şüphem yok en iyi ihtimalle emekli personelsizniz diye düşünüyorum..Yapmayın lütfen olaylara tarafsız bakın bakamıyorsanızda yorum yapmayın.Bırakın insanları yaşananları anlatsınlar gerçekleri göstersinler…vatandan,milletten, ne yazıktır ki bayraktan dahi insanlar nasıl soğutuluyor,soğutmak için askere neler yapılıyor nasıl davranılıyor nasıl bezdiriliyor nasıl intihara kadar sürükleniyor bırakın göstersin yaşayanlar..saygılarımla..

 2. hasan ka dayağın belgesimi olur?? küfürün belgesimi olur??ne iftirası ordaki kendini bilmez şerfsizlerin yaptıklarını sende biliyosun efendi!!20 yıl gözümüz gibi baktığımız evlatları 15 ay emanet verdiğimiz emaneti namus bilmeyen şerfsizleri bilmiyomusun efendi sen??gökhan beyin söylediklerinin hepsine katılıyorum. katılıyorum…

 3. YENİ ASKERDEN GELEN ARKADAŞLARIM ANLATIYOR BİRÇOK ŞEYE ŞAHİT OLMUŞLAR,

  BEN NORMALDE 2 AY SONRA ASKERE GİDECEĞİM AMA GİTMEYECEĞİM SIKIYORLARSA ALSINLAR.

  BÖYLE ASKERLİKMİ OLUR ASKEREMİ GİDİYORUZ CEHENNEMEMİ GİDİYORUZ BELLİ DEĞİL. YAZIKLAR OLSUN MEHMETCİĞE YOK YERE KÜFÜR EDEN, ŞİDDET UYGULAYAN, EĞİTİM MARUZATI DİYE ŞEHİT EDEN ŞEREF…LERE YAZIKLAR OLSUN. SİZİN KARDEŞİNİZE SİZE AYNI ŞEYLER UYGULANSA NE YAPARSINIZ! HEM DEVLLETEN MAAŞ AL, HEMDE KİMSESİZ YOKSUL AİLE ÇOCUKLARINI EZİN SİZ KİMSİNİZ. TÜM ASKER ADAYI KARDEŞLERİME SESLENİYORUM HİÇBİRİNİZ ASKERE GİTMEYİN TAHKİ HAKLARINIZ KORUNANA KADAR BU TİP VATAN HAİNİ ŞEREF…LERİN DEFTERİ DÜRÜLENE KADAR. ASKERE GİDİYORSUN EŞİN VAR ÇOCUĞUN VAR SENDEN BAŞKA BAKANIN YOK. DEVLET NEDEN ARKANDA KALAN İNSANLARA BAKMIYOR NEDEN SANA VE AİLENE SAHİP ÇIKMIYOR BU NASIL ADALET.

  MEHMETCİKLERE YOK YERE KÜFÜR EDEN, HAKARET EDEN, DÖVEN, EĞİTİM MARUZATI DİYE ŞEHİT EDEN VE GÖZ YUMAN DEVLET BÜYÜKLERİNE ALLAH BİN KAT DAHA ÇEKİLMESİ GÜÇ OLAN ACI, BELA KÖTÜLÜK NASİP ETSİN Kİ O ASKERLER HEP GÖZLERİNİN ÖNÜNE GELSİN. ALLAH’IN SANA EMANET EDİYORUM BENİM GİBİ MEHMETCİK ADAYLARINI VE MEHMETCİK KARDEŞLERİMİ. ALLAH’IN SANA HAVALE EDİYORUM YOKYERE ZÜLÜM İŞLEYEN ALT VE ÜSTLERİ, SEN BİLDİĞİN GİBİ YAP GÜZEL ALLAH’IM AMİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN.

  Editor: Yazıda bazı kelimeler sansürlenmiştir.

 4. Bu günlerde basında Bedelliyi kaçıranlara 2. şans haberlerini okuyoruz.buşans 6252 sayılı kanunla hak verildigi halde bu hakkını kullanmayan kişilere tanınacagından bahsedilmektedir.yasaya konulan 31.12.2011 tarihinde 30 yaşından gün almış olanlar bedelini muracaatını mütakip 6 ay içerisinde ödemeleri ön görulmüştür.ancak bu yasadan bır günle dahi faydalanamayan binlerce kişi varken bunların içerisinde askerlik hizmetini yapmakta olanlada dahil bu kişilerede bir şans vermeyi kanunyapıcılarımız aceba hiç akıllarından geçidilermi. ANAYASADA Tüm vatandaşlar kanunlkarşısında eşittir buhaklardan eşit olarak yararlanır hükmüne ragmen hazırlanmakta olan yasada yasanın yürürlük tarihinde 30 yaşından gün almış ve fiilen askerlik hizmetini yapmakta olanlarında istmleri halinde kalan hizmetlerine tekabül eden bedeli ödeyip terhisine karar verilir şeklinde ki bir düzenlemenin önceki yasadan magdur olanların haklarının iadesisaglanmış olacaktır.keyfi olarak bedel ödemeyip vede askere gitmeyen kişilerin ödüllendirilmesinden başka birşey olmadıgını düşünüyorum. bu hususlarda magdur olan tüm bireylerin kanun yapıcılarına seslerini duyurup eşit haklardan yararlanmayı talep etmelerıni diliyorum

 5. ben şu an uzun dönem olarak askerlik yapmaktayım.benim yaşım 26 olmasına rağmen sırf el bombası atamadım diye bacağıma güçlü bi tekme yedim ki benim durumum diğerlerinin magruz kaldığı şiddetin yanında devede kulak.kafası penseyle yarıldıktan sonra yüzü kanlar içindeyken atış yapmaya zorlananlar,yüzüne sopayla vurulanlar,tekme tokat dayak yiyenleri onlarca kez gördüm ve görmeye devam ediyorum.bunların suçu; sadece denetlemeler zamanında hedefi vuramamak,üç km koşamamak yada el bombası atamamak.niye şikayet etmiyorsun diye bilirsiniz.yaşımın ileri olmasına rağmen ben bile şikayet ettiğimi öğrendikten sonra bana yapacaklarından korkuyorum.ve tabiki bölükteki herkeste korkuyor.Şahit gösteremiyorum kimseyi.Aileme söyleyemiyorum üzülecekler diye.

 6. ben şevki ben çorluda askerlik yapmaktayım disko cezasında yattım 24 gün beni tuvaletlere kapatım hergün yumruk jopla dövdüler hortumla sırtıma vurdular yemin ederimki nolur feryatları duyun artık yeter yeter nolur yalvarırım başbakanım nöbette uyuduğum için tamam suçluyum uyumamam lazım ama bunlarmı yapılmalıyıdı sırtımdaki izler hayla duruyo nolur biran önce kaldırın nolurrrr nolurrr

  • küçük istenmeyen hataların sonucu bu mu olacak isteyerek mi yapıyoruz kim ilgilenecek duyun sesimizi hatay hassa

 7. Vatan millet aşkı ile dolu olan bir T.C. vatandaşıyım. Henüz askerliğimi yapmadım ve yapmayı da kesinlikle düşünmüyorum.Bunun tek nedeni TSK sistemindeki yanlışlıklar…Bugüne kadar askerden 30 yaşına kadar kaçmayı başarmış zenginler belirli bir para karşılığı vatan hizmetinden muaf tutulacak diğer yandan bu maddi imkanlara sahip olamayan fakirler askere gidip zenginler için şehit olacaklar veya türlü eziyetlere,hakaret ve küfürlere maruz kalacaklar.Yani büyük balık küçük balığı yutacak.Bunu hiçbir vicdan kabul edemez.Eğer bunları o ülkenin insanlarının vicdanı kabul ediyorsa o ülkede zaten insanlık bitmiş demektir.Ne zaman ki TSK daki sistem değişir,herkes eşit muamele görür ben de o zaman askere giderim.Bu sitenin yöneticilerine sesleniyorum:Bir an önce yapılması gereken TSK da sistem değişikliği için çaba sarf edilmesidir.Ya profesyonel askerlik yada zenginle fakirin ayırt edilmediği bir askerlik sistemi gelmelidir.Saygılarımla…

  • evet arkadaşlar peygamber ocağı olarak bildiğimiz yere gidince herşeyi anladık askerlere neler yaptırdıklarını ama bunlar inanın yanlarına kalmaz,kendi egolarını tatmin ettirmek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar bu sistemin değişmesi lazım bu böyle gitmez…

 8. güvenlik kamerası karşısında darp edilim ast sb tarafından . darp raporu aldım ve şikayetçi oldum… sivil mahkeden avukatım 20 tl de tazminat davası açmamız için beni bilgilendirdi.. arkaşlar… bimer diye bir kuruluş var bimer…başbaknlık iletişim merkezi… şikayet edin. teknloji çağı Google arama ya bimer yazıyosunuz. bu kadar . bimer

Bir Cevap Yazın