Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

59 yorum

 1. Merhabalar,
  Askerliğin kısalması adına neden bir platform oluşturup gerekli üye toplayarak bunu meclis gündemine taşımıyorsunuz. Askeriye 50 yıl öncenin şartları ile devam ediyor neden en azından şartların (yatakhane,yemekhane, revir…) kötülüğünü gündeme getirip şartların iyileşmesine vesile olmuyorsunuz. Bu ülkede 700 bin asker varsa inanın bunların %99.99 u durumdan şikayetçi neden bu insanları bir araya getirerek şartları iyileştirecek adımların atılmasına kapı aralamıyorsunuz. yaptıklarınız için teşekkürler ama daha çok şey yapmanız gerek inanın.

  • Zorunlu askerlik yapmakta olan kişilerin koşullarının iyileşmesi için bize katkı sağlamak isterseniz askerhaklari@gmail.com‘a email atabilirsiniz…

 2. arkadaşlar merhaba.ben Maraşta askerlik yaparken kışlada öldürülen EREN ÖZEL in dayısıyım eren in 20 şubat ta gaziantepte ilk duruşması olacak.dikkatinize sunulur.

 3. arkadaşlar kars merkez doğu kışlada halil çakır isimli bir asker nöbet yerine giderken yolda kendisine silah sıkmış..yaralı asker halen hastanede ..

  • Kars dogu kisla sürgün yeri diye geciyor … askerim su an orada ve baya cirkin davranislar goruyorlar. hem komutanlardan hem askerler birbirini satasiyor. sikintili bir yer.korkuyorum piskolojik durumumu baya etkiliyor. simdi bu haberi okuduktan sonra daha cok endiseleniyorum

 4. uğur kantarın otopsisi neden sonuç vermedi? ağır işkence gören bi insanın otopsi raporunda işkenceden öldüğü nasıl ortaya çıkmıyor? tutuklu gardiyanlarda asker değilmi? onların hakkı yokmu? neden savunmuyorsunuz? editörüm bunların cevabını verirmisiniz?

 5. sorularıma vereceğiniz bir cevap yokmu?

 6. iyi günler ben KOCAELİ CENGİZ TOPEL DENİZ HAVA ÜSSÜNDE ASKERLİİMİ yapmaktayım geldiğim günden beri evci izni alabilmek için uğraşıyorum ama komutanlarımızın bu konu hakkında hiç bilgileri yok benim bildiim kadarıyla evci izni askerin en büyük haklarından biridir ondan ziyade bir askerin ailesi geldii taktirde cuma gününde imza atarak ve bi adres bildirerek askerini teslim alabilir ki bunu daha önce yapanlar var fakat cengiz topelde bu hak verilmiyor askerleree ben bu konunun üstüne gitmek istiorum fakat ne yapacağımı bilmiyorum bana yardım bilgi verebilirmisiniz acaba….

 7. öyle susmakla hiç bişey sonuç bulmuyor. 6 aydır o 2 asker boşu boşuna cezaevinde yatıyor. bunun hesabını nasıl vereceksiniz? 2 senedir ailelerini görmüyorlar. her gün çıktınız ekranların karşısına işkencede işkence dediniz. nerde bu işkence? bu otopside neden işkenceye dair bişey bulunamadı? susmayın cevap verin. konuşun hadi!!!!

  • 3 kere 11 ay olmak uzere askerı cezaevıne gırdım işkence askeri cezaevlerinde yapılmakta arkadaslar buna ınanın cezaevınden cıktıktan sonra 2 ay aglayarak uyandım vucudum berbat haldeydıı en son temmuz ayında cıktım ve hala seneler once yapılan muameleler yapılmakta ınanın dılım varmıyor solemeye allah dusmanımı bıle dusurmesın oraya benım donemımde boyle dıle getırılemıyordu hersey o zamanlar boyle platformlar olsaydı hersekılde hakkımı arardım dusman elıne savasta gecsenız ınanın dusman bıle sıze ole davranmaz hala bıcok seyı uzerımden atamıyorum hıcbır zamanda atamayacagım galıba

  • Sırf üstü emir verdi diye o iki gardiyan askerin Uğur’u öyle hınçla dövmesi mi gerekiyordu?
   Nasıl savunulmalı sizce? Onlar iki yıldır ailelerini görmüyor ama Kantar ailesinin artık bir oğulları yok. Bu adil mi sizce?

 8. Ben uğur pamukun babasıyım oğlum uğur pamuk 23.04.2011 tarihinde ığdır özdemir karakolunda kendi komutanı hasan nevzat taşdeler tarafından vurularak intihar süsü verildi.üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen adli tıp raporu dahi elimize geçmemiştir vekillerimize verilmemiştir 1 gün bile mahkemeye çağrılmamışız Nevzat taşdeler ığdır’da albay ken tuğgenarelliğe atanıp tekirdağa verilmiştir. Ve mazlum karabulutun ölümündende onun parmağının olduğunu düşünüyoruz.
  Ve buda asker arkadaşlarının gönderdiği mektup

  Iğdır’da askerlik yaparken “Nöbette intihar etti” denilerek cenazesi ailesine teslim edilen 22 yaşındaki Diyarbakırlı Uğur Pamuk’un asker arkadaşları, bir mektup yazarak, “O gün Uğur’un nöbeti dahi yoktu

  Cenazeyi battaniye içinde nöbet kulübesine komutanın emriyle taşıdılar. Sonra da silahı kucağına koydular. İntihar etmedi öldürüldü. Alay komutanı ardından bizi toplayıp, ‘konuşursanız buradan çıkamazsınız’ diye tehdit etti. Vicdan azabı çekiyoruz. Şahitlik yapmaya hazırız” dedi.
  Iğdır’da 5. Hudut Alayı’nda askerlik yapan Diyarbakır’ın Kulp İlçesi nüfusuna kayıtlı 22 yaşındaki er Uğur Pamuk’un cenazesi, 22 Nisan’da “İntihar etti” denilerek ailesi teslim edilmişti. İlk günden itibaren çocuklarının öldüğüne inanmayan aile şüpheli ölümle ilgili yargıya başvurmaya hazırlanırken, Pamuk’un asker arkadaşlarının basın kuruluşlarına gönderdiği mektup, “cinayet” ihtimalini güçlendiriyor. Pamuk’la aynı dönem birlikte olan askerler, aileye ulaştırılmak üzere bazı basın yayın kuruluşlarına igdir7611@mynet.com” adresinden “Reşat amca ve Nusahat Teyze” başlığı ile bir mail gönderdi.
  Pamuk’a karşı son görevlerini yerine getirmek amacıyla mektubu yazdıklarını belirten ve Pamuk’la birlikte görev yapan askerler, “Hala Uğur’un yatağına gidip ağlıyoruz. Uğur’a karşı son görevimizi yapmak ve siz belki çok üzüleceksiniz ama işin gerçeğini size anlatmak istiyoruz” diye belirtiyor.
  ‘Cenazeyi getirip üstüne silah bıraktılar’
  Mektupta, olay günü Alay Komutanı’nın apar topar bölük merkezine geldiği belirtilerek, “Alay komutanı Nevzat Albay nizamiyede dikilmiş, sizin yüzünüzden geleceğim kararacak, nerde bu şerefsizin ölüsü diyerek delirmiş gibi sağa sola bağırıyordu. Daha sonra Tabur Komutanı Yavuz Yarbay ile Alay Komutanı kendi aralarında uzunca konuştular. Bu arada biz hiç kımıldamadan içtimada onları bekliyorduk” diye yazıyor. Alay komutanını buraya getirin diyerek bağırdığı söylenen mektupta, “Kömürlük arkasından iki arkadaşımızın battaniye içerisinde bir kişiyi taşıdıklarını gördük. Alay Komutanının buraya diyerek nöbet kulübesini gösterdi. Sonradan gördük ki akşam yemeğinden itibaren kaybolan Uğur arkadaşımızın cesedi nöbet kulübesi içine bırakıldı. Alay komutanı silahını da getirin diye emir verdi ve bölük komutanı Uğur’un silahını alarak kucağına koydu” denildi.
  ‘Reşat amca Uğur’un zaten o gün nöbeti bile yoktu’
  Mektupta çarpıcı bir iddia ise “Nöbette intihar etti” denilen Pamuk’un olay günü nöbetinin olmadığı ve nöbet çizelgesinin komutanın emriyle cinayetin ardından düzenlendiği yönünde. Mektupta, “Uğur’u nöbette kulübede kendisini vurmuş gibi gösterdiler. Uğur kendisini vuracak bir çocuk değildi. Kendisine o kadar küfür ve hakaretler edilmesine rağmen sabrediyordu. Hatta bir hafta önce alay komutanımız kaza yapan araba için askerlerden para vermeyenleri toplayıp kendilerin ana avrat küfür ettiği zaman bile sinir krizine girdi, ama ‘ailem için annem için sevdiğim kız için ben bu askerliğimi yakmadan bitireceğim’ diyordu” diye belirtildi.
  ‘Uğur o saatte mermiyi nereden buldu’
  Mektupta, komutanın er Pamuk’u gece en kritik yerlere bile mermisiz olarak gönderdiği ifade edilerek, “Uğur’un kendisini vurduğuna inanmıyoruz. Hatta bölük komutanımız gece en kritik yerlere bile Uğur’u mermisiz olarak nöbete gönderiyordu. Yazıcılar bu nöbetleri nöbet çizelgesinde göstermiyorlar ve bölük komutanının emri olduğunu söylüyorlardı. Uğur gerçekten kendini vurduysa o saatte mermiyi nerden buldu ve kömürlüğün arkasında ne işi vardı?” sorusu yöneltildi.
  ‘Eğer kimseye bir şey anlatırsanız buradan sağ çıkamayacaksınız’
  Iğdır 5. Alay Komutanının aynı gün askerleri toplayarak tehdit ettiği iddia edilen mektupta, şunlar belirtiliyor: “Albay bizi topladı. Arkadaşınız kendini vurmuş. Bu konu hakkında hiç kimseye bir şey anlatmamamızı, eğer anlatırsak ve bir şey duyarsa askerliğimizi yakacağını hatta sağ olarak buradan çıkamayacağımız söyledi. Hepimiz çok korktuk Reşat amca. Sen yemekhaneye geldiğinde zaten yanımızda birçok komutan vardı ve korkumuzdan sana bir şey diyemedik. Her gece rüyamızda Uğur’u görüyoruz ve vicdan azabı çekiyoruz. Onun için sana yazıyoruz. Ne olacaksa olsun ve adalet yerini bulsun. Biz her zaman şahitlik etmeye hazırız ama Alay Komutanı’ndan çok korkuyoruz. Bizi çok tehdit etti ve üzerimizde çok baskı var. Askerliğimiz bitince daha rahat konuşuruz. Ellerinizden öpüyoruz tekrar başımız sağ olsun.” Uğur’un tertip arkadaşları diye son bulan mektupta, Uğur Pamuk’un ailesine de bu mektubun ulaşması isteniliyor.
  Er Pamuk’un intiharın aile baştan bu yana inanmamıştı
  DİHA tarafından gündeme getirilen Uğur Pamuk’un şüpheli ölümüyle ilgili oldukça ilginç ayrıntılar ortaya çıkmıştı. MG-3 piyade tüfeği ile “Alnından kendini vurdu” denilen Pamuk’un ensesinden vurulduğu ortaya çıkmıştı. 22 Nisan’da yaşamını yitiren Uğur Pamuk’un cenazesi Iğdır Cumhuriyet Savcılığı tarafından yapılan incelemelerin ardından Malatya Adli tıp kurumuna gönderilmişti. Malatya’dan cenazeyi alan Pamuk’un babası Reşat Pamuk, “İntiharı için hiçbir neden yoktu. En son görüştüğümüzde ‘Diyarbakır’da veto kararlarından sonra çıkan olaylardan dolayı subaylarım ve Türk arkadaşlarım bana zıt gidiyorlar, beni istemiyorlar’ dedi. Bende ‘Oğlum 40 günün kalmış, dikkat et, telefonda söyleme bunları’ dedim. ‘Baba buraya gel beraber gidelim’ dedi. Bende ‘Tamam oğlum 10 gün kala gelirim teskereni alır beraber döneriz’ dedim. Oğlum intihar etmedi öldürüldü” demişti.

 9. Editörüm Daha önce gönderdiklerimi yayınlayabilir misiniz ?

 10. Editörüm MECLİS İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU’na bizim adımıza dilekçe gönderilmişmi gönderilmişse bilgi alabilirmiyim mail aracılığıyla.

 11. Merhaba ben erzincan da askerlik görevimi yapmaktayım. 3 gün önce mıntıkaya katılmama rağmen mıntıkaya katılmadığıma dair tutanak tutulup böluk astsb. Tarafından 7 gün oda hapsi cezası aldım. Hakkımı aramak istiyorum o günden beri uyuyamıyorum korktuğum için. Lütfen bana yardım edin ne yapabilirm haksız yere bu cezayı çekmek istemiyorum.

 12. merhaba ben ümit..bu insanlık ayıbı sürdükce gencler her zaman hayata bir sıfır yenik baslıcaktır..bunu birileri dur demelii..

 13. meraba gerçek ismim veremiyom diyarbkır 7 kol orduda askerlik yapmaktadım askere gitmeden önce bize cevremizde askerligin bir peygamer ocagı oldu ögretilmişti emin olun tam bir milliyetci ve vatan severdim (dim)diyorum çünkü askerlikte yaşadıklarım ve gördüklerim peygamer ocagı olmadını gerçekte kime hizmet ettimizde mecul oldu için

  Ben askerlik sıramda 6 gün disiplin cezazı aldım diziplin ceza evine girer ken 2 asker tabi gardiyanın diyorsun bunlara üstümüzde hiç bir şey kalmayack şekilde soyun durup ellindeki jopla artık neresi denk gelirse vuruyor bunu adı ( hoş geldin oluyor ) sonra yerleri ıslatarak sizi yere yatırıyor gerdeki pis sular içinde gerde sürünüyorsunuz bu da ( pas pas oluyor )
  daha sonraki günlerde yemek saaatleri hariç dışarda sıcagın altında bekletiliyorsunuz ayagınızda pırangalı şekilde (zincir demirler ) yatana kadar takılı kalıyor bu ve bunu gimi bir çok olay yazmakta bile zorlanıyorum
  disiplin ceza evinden çıkınça askerlikten firar ettim sonra yakalandım yaklaşık 6 ay oluyor ceza evinden çıkalı
  ( diyarbakır 7 kol ord askeri ceza evi )
  ceza evin girince agır dar yok gine kapa deyilen yerde başınız ucunda bir kamera ve 4 asker 1 rütbeli rütbeli gelen tutukluyu göre bilcegi bir yerde izliyor üstünüzde sadece iş çamaşır kalacak şekilde soyunuyorsunuz sonra kendisine baş gardiyan diyen biri ellinde 50 veya 70 madde var ilk önce o okuyor sonra siz bagırıyorsunuz tabi sizi bagırtarak içerde yatanlara psikolojik bir baskı yapıyorlar bulundunuz yerde bir kolon var dışarıya sezi aktarıyor ceza evinde yatanların duyacagı şekilde hazırlanmış bir sistem çok ilginçtir koguşların sistemleri israil ceza evlerin sistemi gimi israil filistinler için yapmış oldu sistem nerden biliyorsun diye soran olursa filitinden gelen kardeşlerden duydugumuz tv çıkmıştı israil cezaevlerin kapısını medya actı diye

  ——— BURAYA DİKKAT ———-
  ceza evinde yatınca icerdeki diyer kurnazlıkta siyasiden yatanlar askeri suçla yatanlar aynı yerde yatıyor ben sivil de siyasi suctan yatmıştım dosyarım ellerindeydi beni bilerek noral askeri suctan yatanların yerine koydular 1 hafta geçmedi içerde sandalyeler havada uctu 4 kişi yaralandı sonra beni k.c.k dosyasında sivilde sucu olan birin yanı koydular bunada durumu anlatım yaptıkları hile çok şükür bu benden önce cözmüş olayı bunu içerde bilerek yaptıklarını insanları biri birine düşürmek oldunu hata baı koguşlarda yeni gelen kişilere tecavüz ettiklerini tecavüz ugran bir asker akını yitir miş delirmiş ama ne oradan sorum kişiler nede bir başkası olaya mudahale etmiyor bunu bilerek yapıyorlar daha sonra tecavüz eden kişiyi konuştum kişi kafasını gözünü kırıyorlar ama hangi biri mudaha le etcegiz diyor bunu bilerek yapıyorlar ceza evlerinde ayda bir kere arama yapılıyor aramayı köpekler yapıyor bildigimiz köpekler şuan ceza evinden çıktım aklım içerde kalanlarda içerden dışarıya haber çok sor çıkıyor mektuplara el koyuluyor
  BİRDE BENİM ZAMANIMDA YANİ 2005 YIL LARINDA DİSİPLİN CEZA EVİ 200 TERE KARADİ ŞİMDİ ( 2012 )BUNU GİMİ 4 TANE DAHA YAPILMIŞ ASKER NÖBETE 1 DAK GEC GİTTİ DİSİPLİN CEZA EVİNE İNANIN BÖYLE DOGAN GÜNEŞ DİYEN VARDI DİSPLİN CEZA EVİNE GÖNDERDİLER 7 GÜNNE ARTIK RÜTBELİLER ASKERLERİ AGIR ŞEKİLDE DÖVMESEDE AGIR ŞEKİLDE PSİKOLOJİ BASKILAR UYGULAMAKTA.

  (Not: Yazılan bu yorumda son bölümünde hukuki sürece dahil olabilecek yazılar Editör tarafından çıkarılmıştır.)

 14. 477 sayılı kanun 50md yargılandm 1 yıl zaman asımı doldu ama askerlık subesı benı ve aılemı tehdıt etmekte mailde attım sze lütfen bana yardım edin.

 15. 18 yaşındayım. Askere gitmek istemiyorum. Kaçarsam yakalanır mıyım?

 16. arkadaslar ben yaklasık on aylık askerim uzman çavus olmak için sınavlara girdim ve kazandım saglık raporu almam için ankaraya sevk ettiler birliğimdensaglık raporunda sıkıntı cıktı bana bir böbreğimin doğuştan olmadıgını söylediler doğal olarak uzmanlıktan elendim tabi askerliğimide yaptırmıyorlar.çürük veriyolar.işin garibi su ki askere basladığımda muayene oldum (sözde) ve ben komando olarak görev yapıyorum acemi birliğim eğirdir usta birliğim yüksekova neyse durum bu arkadaslar işsiz kaldım onamı yanayım çürük aldım onamı yanayım bide çürük aldığım için bi cok işten mahrum kaldım onamı yanayım. Simdi benim sorum tsk ya tazminat davası acsam nasıl olur kazanabilir miyim sonucta benim böle bi sıkıntım vardı beni askere neden aldı aldığı gibi bide komando yaptılar sonunda ben uzmanlıgı kazanmasam haberim dahi olmayacak belki böbrektenn bi skıntı cıkacaktı sonucta biz güneydogudayız.

 17. bu adreste sözde intihar eden askerin bilgileri var kaydetmenizi rica ederim.
  http://www.diyarbakirhaber.gen.tr/haber-1383-Kislada-supheli-olum-bilmecesi.html

  Ayrıca 8 temmuzda yazdığınız İlker ATASOY un adını İlkay ATASOY olarak düzeltmenizi rica ediyorum ve bunun ve bu tür tüm askerlerin başına gelen olayların intihar olmadığını adımız kadar iyi biliyoruz. İyi çalışmalar diliyorum.

 18. arkadaşlar şimdiki aklım olsa askere gitmezdim ne anamız kaldı ne ölmüşümüz cezaevine tıkmak la hergün tehdit bulaşıl cezası 2012 türkiyesinde elle bulaşışmı yıkanırya uykusuz geceler şikayet ediyoz ama hiç kimse ilgilenmiyo her askere gitmeyen vatanını sevmiyo diye bişey yok 30 milyar veren kurtuluyo paran yoksa öl anlayışı var askere gittim vatandan sogudum

 19. DEĞİL 15 AY DEĞİL 5 AY 5 GÜN DAHİ ASKERLİK YAPMAK İSTEMİYORUM KARDEŞİM …. ASKERDE ZULÜM GÖRMEK İSTEMİYORUM … PSİKOLOJİM BOZULSUN İSTEMİYORUM …. VATANIMDAN MI UZAKLAŞİM BUNUN İÇİN????

 20. tarıh 1992 yer bıngöl adaklı ilçesı alay komtanığında nöbet mevzısınde uyuyan 2 askerın kafası kesıldı bunu yapan yuzbası arastrılsın ve kafaları dıkılıp tabutla memleketlerıne gönderdıer şehıt oldu dedıler ve kımsede bılmeden toprağa gömduler.yoksul anasın babasının elıne bıraz para koydular bıde elıne bayrak verdıler şehıtler olmez vatan bölünmez dedıler kendılerıde tımsah gözyaşları doken subayar

 21. SİLAH ENDÜSTRİSİNİ ve İÇİNDE SİLAH OLAN HER KURUMU (BUNA İSTER ORDU DEYİN, İSTER TERÖR ÖRGÜTÜ DEYİN) SAVUNANLARA İKİ HATIRLATMA !:

  1) ‘Türklerin rızasını alabilmek için ne teklif etmeliydik? İlk yıl aylık değeri 23 sent ve ikinci yıl ise 32 sent olan bir Türk askerini kullanabilmek için Türklerle anlaşmaya varmayı mı tercih edersin? Yoksa bir Amerikan tümenini adam akıllı donattıktan sonra Türkiye’ye yollayıp bize 10 misli maliyet çıkarmasını mı tercih edersin?’ (John Foster Dulles, ABD Dış İşleri Bakanı, 1955),

  2) [16 Nisan 1953]: “ Fabrikadan çıkan her silah, denize indirilen her savaş gemisi, ateşlenen her roket; sırtına giyecek bir palto alamadığı için soğuktan donan, ağzına atacak bir lokma ekmek bulamadığı için açlıktan kıvranan insanlar üzerinden yapılan hırsızlıktır.

  Bu ‘silahlar dünyası’ sadece para harcamıyor.

  ‘Silahlar Dünyası’; işçilerin alın terini, bilim insanlarının yeteneklerini, çocuklarımızın umutlarını da harcıyor.

  ‘Modern!’ bir ağır bombardıman uçağının maliyeti:

  # 30 dan fazla şehirde inşa edilmiş ‘modern!’ bir okula eşittir.

  # Her biri 60 bin nüfuslu bir kasabaya hizmet eden 2 elektrik santraline eşittir.

  # Tam donanımlı 2 hastaneye eşittir.

  # Ortalama 80 km’lik beton yol kaplamasına eşittir.

  Tek bir savaş uçağı için 13500 ton buğday ödüyoruz.

  Tek bir muhrip için 8000 den fazla insanın yaşayabileceği ev ödüyoruz.

  En nihayetinde savunma sanayine harcanan bütün bu rakamlar bize daha müreffeh hayat standartları sunmuyor. Özgürlüğümüzü tehdit eden savaş bulutu altında, bu rakamlar bize sadece tek bir şeyi gösteriyor; insanlığın idam edildiğini! ”

  [17 Ocak 1961]: “Muazzam büyüklükteki askeri kurumların ve çok geniş bir sahaya yayılan silah endüstrisinin bu kadar iç içe olması Amerika için yepyeni bir deneyimdir. Bu iki dünya arasındaki giriftlik -hem siyasi, hem iktisadi, hem dini çevrelerde- Amerikanın her şehrinde, her eyalet meclisinde, federal hükümetin en küçük bir ofisinde dahi hissediliyor. Günbegün artan bu giriftliğin yarattığı ‘artık zorunlu oldu; değiştirmek imkansız’ hissi toplumun her katmanına yayılmaya başlıyor; toplum alışmaya başlıyor. Büyük bir yenilgi riskini bertaraf etmek için bu iki dünyanın bize bir mezar kazmaya başladığını bir an önce anlamak zorundayız. Uğruna bir ırgat sabrıyla çalışarak; tüm kaynaklarımızı, tüm rızkımızı bu giriftliğe ağır ağır aktarmaya başladığımızı görmek zorundayız.

  Hükümet olarak bizler; ASKERİ-ENDÜSTRİYEL KOMPLEKS tarafından hedeflenen veya hedeflenmeyen muhtemel ‘toplum üstünde gerçek otorite sahibi biziz’ etkisine karşı önlem almak zorundayız. Üstüne yanlış sorumluluk yüklenmiş güçlerin hızla yükselen yıkıcı potansiyeli mevcudiyetini sürdürmektedir ve bu güçler konumlarını korumak için mücadele edeceklerdir.
  Bu iki dünyanın bizim özgürlüğümüze, bizim demokrasimize bir tehlike unsuru oluşturmasına asla izin vermemeliyiz. Bu durumu asla hafife almamalıyız.

  Barışçıl gayelerle, sadece duyarlı bir vatandaşlık örneği göstererek küçük bir kıvılcım çıkarmak birbirlerine fevkalade kenetlenmiş bu askeri-endüstriyel savunma sistemini kendini işlevsiz hale getirmeye mecbur bırakacaktır; ancak bu yolla özgürlüğümüz ve bizi tehdit etmeyen bir güvenlik anlayışı bir arada var olabilir.

  (Dwight David Eisenhower, II. Dünya Savaşı’nda Müttefik Kuvvetler Komutanı, 34. ABD Başkanı)

  NOT: İşin ilginç tarafı sistem hayatımızın her dokusuna öyle işlemiş ki, en masum insan bile hayatta kalabilmek için sistemin gerektirdiğini yapmak zorunda kalıyor! Yukarıdaki sözleri söyleyen Eisenhower masum mu, değil mi bilinmez fakat -ve tarihten verebileceğimiz yüzlerce farklı örnekte de olduğu gibi- ‘siyasi realizm (political realism)’ görüşünü desteklemek zorunda kalarak; Kore Savaşı’nı sonlandırmak için ‘nükleer!’ tehdit kullandı, 1953’te Musaddık’ı devirmek, 1954’te Arbenz’i devirmek için CIA’yı cesaretlendirme gereğini duydu! Daha fazla detaya girmeye ve Türkiye’deki askeri darbelerden de bahsetmeye sanırım gerek yok: Çelişkilerin ne boyutta olduğunu görelim!

 22. Öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız için teşekkür eder ALLAH yar ve yardımcınız olsun.Yıllardır kafamı kurcalayan ve bir türlü cevabını bulamadığım sorunun yardımcınız olmanız temennisiyle.Abim 2005 te askerde bartında kaza kurşunuyla nöbet esnasında öldü ve raporlarda intihar ettiğini söylediler.
  Tezkeresini ise askerlik yapmayan diğer abime verdiler ve askerlikten muaf sayılmış oldu.Ben ise şuan 24 yaşındayım tecilliyim.Annemin evlat acısı bir yandan askerlik problemim bir yandan ne bir iş yapabiliyorum gitmek istiyorum annem bırakmıyor iki derede bir arada kaldım ne yapacığımı bilmiyorum …Askerlik şubesine gittiğimde başımızdan geçen olayı anlattığımda yarbay sen evraklarını getir ya ailenin oturduğu yakın bir yerde yada istanbula yakın bir yerde yaparsın dedi…LÜTFEN BANA BİR YOL GÖSTERİN NE YAPMALIYIM NE GİBİ HAKLARIM VAR YARDIMCI OLMANIZ DİLEĞİYLE ….CEVABINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM….

 23. merhaba benim esim safranbolu jandarma taburunda düztabanlık hastalıgı var ayakta durmakta zorlanıyor ve beline inanılmaz agrılar giriyor karabukte hastaneye sevk edilmiş beyin cerrahisine o da hic bakmadan fizik tedavi demiş bunun bi açıklaması olmalı benim eşim acı çekiyor.cevaplayın ne olur

 24. değerli asker hakları yöneticileri öncelikle sizi tebrik ederim başarılı çalışmalarınız sonucu erler hakkında birçok kazanımlar elde ettiniz sizden ricam astsubayların sorunlarınada el atmanız şu aralarda tsk disiplin kanunu diye bir yasa tasarısı var mecliste görüşülmekte olan bu yasa ile birçok kazanılmış haklarımız elimizden alınmak isteniyor tam anlamayla fantazi yapmışlar yeni yeni cezalar üretmişler sözde oda hapsi cezasını kaldıracaklarmış fakat başka türlü özgürlüğümüzü kısıtlayıcı cezalar koyuyorlar göz hapsi cezasının adını değiştirerek (hizmet yerini terk etmeme) yapacaklarmış en kötüsü ordudan atılmayı disiplin kurulları ve amir eline bırakıyorlar böylelikle mobbing uygulamasını yasal hale getirecekler,kölelik rejimi getirilmek isteniyor birçok kişilerin ocağını yakacaklar muhalafet partileri,basın,hukukçular derneği bu yasanın insan haklarına zulüm olacağını bilmelerine rağmen seslerini çıkarmıyorlar bizler ise malesef haklarımızı arayamıyoruz (gerçek ismimi dahi açıklayamıyorum) sizden yardım istiyorum lütfen yardım edin.

 25. Selamun aleyküm Benim bi Sorum olacaktı Benim Şuan 2 Kardeşim askerlik yapıyor Birini ötekinin yanına göndermek mümkünmü ?

 26. allah için şu askerlik süresinide meclis gündemine taşısanız..zengine ve kendi çevrelerine bedelli çıkarıp onları kurtardılar bu zulümden.biz gariban halk gençleri için neden bir düzenleme yapılmıyor.15 ay işten güçten aileden ayrılmak ölüm.intiharların büyük bir bölümüde süreden kaynaklarıyor akıl alır gibi bişe değil 15 ay.ne olur süre içinde bizlere yardım edin.çalışmalarınızın devamı için şimdiden başarılar ii ki varsınız..

 27. intihar haberlerinin kaçı uzub kaçı kısa dönem nasıl öğrene bilirim eğer intihar sayıların çoğunlu uzun dönemse intihar sebebi olabilir mi?

 28. Merhaba benim size bir sorum olacakti.
  Ben Askerlik yaparken benim bilegimde bir sakatlik olustu ve amelyat icin geriye evime gönderildim.
  Sonra phisik tedavi ile ilesme olmadi ve yine Amelyat etmek istediler.
  Simdi bilegim hala sakat ve Doktorlar diyorlar ki önce Askerligini yap sonra Amelyat edeceyiz.
  Benim Kolum hala ilesmemis ken geri gönderilme gibi bi haklari varmi?bi Avukata danissam yardimci olurmu?ben önce bilegim iglessin sonra gitmek istiyorum …bana bir yol gösterebilirmisiniz?

 29. bu askerlik ne zaman düşecek 2 yıllık mezunuz neden gidip 15 ay yapacaz neden ipsiz sapsızlarla hemde neden yeter artık bu konuya kim el atacak zenginler verir parayı parası olmayan 15 yapar 2 yılıklara bir çözüm bulunsunn yeter artık genelkurmay 2013 sonunda yapacaz çalışmalar son aşamada diyorlar o günde gelecek görecez bakimmm

 30. ben 2006 altında beri ruhsal rahatsızlık geçiriyorum ve bunu dile getirdim ona rahmen bana askerlik yaptırıyorlar bu durumdan şikayetçiyim adelet istiyorum kimse benimle ilgilenmiyor ben derdimi anlatıyorum derdimi anlatıyorum derdimi anlamak isteyen kimse yok bundan dolayı benim psikolojim bozuldu buna rahmen hala askerde görev yapmaktayım bundan dolayı bunalıma giriyorum aniden kendimi kaybediyorum heran hem kendime hemde arkadaşlarıma zarar verebilirim …. sakarya adapazarı söğütlü ilçe jandarmada vatani görevimi yapmaktayım

 31. slm ben vaN ERCİŞ TE askerlik yapmaktayım bölügümüzde rütpeliler hergün hakaret ediyorlar tehtit ediyorlar korkumuzdan kimselere şikayet edemiyoruz yardımcı olun lütfen

 32. 7 ay askerlik yaptım rahatsızlandım ve çürük raporu verip gönderdiler askeriye yolluk vericekler felan dedi para söz konusu geçti fakat şubeye geldim işlemlerim bitti paradan söz konusu olmadı şubede sizce neden ?

 33. Başbakan tarafından uzun dönem askerliğin 12 ay olarak revize edileceğine dair yapılan açıklamanın ardından biz kısa dönemler olarak bizim için belirlenen 6 aylık sürenin de gözden geçirilmesi ve Mustafa Elitaş’ın dediği gibi 4 ay olarak revize edilebilmesi için ilgili yerlerle irtibata geçmenizi rica ediyorum.

 34. biz askerdeyken bedelli çıkardılar teskere aldık onca hakarerlere uğradık en sonunda bitti kurtulduk dedik buseferde seçim yatırımı 12 ay a indiriolar bu ülkede adalet yok

 35. 15 ay yapıp gelenlere de 3 aylık hakları verilmeli

 36. Yıl olarak baya geçti ancak halen terhis belgem elimde mevcut internette gezerken sitenizi gördüm ve bir başvuruda ben yapmak istiyorum 3 seneye yakın askerlik yaptım 6 ay hapis cezası aldım ayrıca askerlik şubesi kalemle terhis belgemde yaptığım süreyi kısaltmak için düzenleme yaptı bunlar elimde mevcut aihm’ne bir başvuruda ben yapmak istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız size minnettar olurum saygılarımla

 37. meraba şimdi arkdaşlar askerlik 15 aydan 12 aya düşünce banada vuruyormu bu olay ben 12 ay askerlik yaptım sonra aşırı şiddet ve piskolojik baskılara dayanamadım firar ettim sonm 3 ayım kalmıştı askerlik 12 aya düşerse bende bundan faydalana biliyormuyum ve nasıl bir yol izlemeliyim bilgi vere bilirmisiniz teşekürler

  • dogrusu bende bilmiyom ama vurması lazım gerekiyor mantiken baktında

   siye yönetimi sorunuzu cevaplayacaktır muhakak

 38. http://askerleranlatiyor.blogspot.com.tr/2010/12/bosna-hersekteki-turk-bars-gucunden.html

  adresinde anlatılan “hikaye” tamamen asılsızdır. Hele rahmetli bir Türk Subayının arkasından uydurulan düzmece masal utanç vericidir. Bahsi geçen binbaşı o akşam kışladan dışarı çıkmamıştır; ben şahidim!..

  Bunları anlatan başçavuşun, gece sarhoş olup askerlere sataştığı için, TSK personeline yakışmayan bu davranışından ötürü ertesi gün subayından fırça yiyen o başçavuş olduğundan da adım gibi eminim..

  Bosna Hersek’te, Şerefli Türk Subayları, tıpkı Şerefli Türk Astsubayları ve Şerefli Türk eratı gib alınlarının akıyla vatani görevlerini eksiksiz yerine getirmiş; görev süresi boyunca bütün dünya askeri teşkilatları ve Birleşmiş Milletler tarafından üstün övgü ile onurlandırılmıştır.

  Bahsi geçen çirkinliklerin hiç biri yaşanmamış, tamamen düzmecedir..

 39. biz 5 arkadaş kıbrıs 28. mekanize tümeni askerleriyiz burası öyle berbat bir yerki nasıl diyeyim askerde değilde sanki köleymişiz gibi bir his var bizde ne su var ne banyo var hiç bir şey yok. helede girne askeri hastanesine gittiğinde dayak mı yemiyorsun küfürmü yemiyoruz suratımızamı tükürmüyorlar millet eli kolu kırık haftalarca geziyor hiç bir tedavi yapmıyorlar. başbakan yardımcısına bile yazdık ama kimse sesimizi duymuyor sizee ve herkese tavsiyem askerlik denilen peygamber ocağı sözde denilen yerin sadece bir yalandan ibaret olduğunu unutmayın devlet buraya hiçç el uzatmıyor. kimseler sesimizi duymuyor özellikle tümen komutanı hiçbir destek sağlamıyor hiçbir sosyal aktivite yok sorunlarımızı çözecek te kimse yok bir başımıza kaldık burda biz askemiyiz insanmıyız işte orasını bilmiyoruz. özellikle belirtmek isteriz ki girne askeri hastanesinde psikiyatri tabip yarbay mehmet düzgün polat 2. kbb polikiliniği 3. ortopedi ve hemen hemen tüm polikilinikler de olay böyle. belki medya bilmiyor ama biz 5 aydır burdayız psikiyatrı doktoru yüzünden hastane çatısını çıkıpta intihar edenlerin haddi hesabı yok. bütün vücudunu kesenleri saymıyorum bile eli kolu kırık haftalarca tedavi verilmeyen öylece bekletilen hastaları hiç sormayın. her yerde dayak var sabaha kadar sürünme var gazinolar berbat ortamlar berbat aktiviteler berbat ve olan yerler şunlar . 28. mkn.piyade tümeni 1topçu taburu. 3.batarya 2.batarya.1.batarya karargah bölüğü daha sayamadığımız birçok yer. şimdi soruyoruz size onlarca mesaj atmamıza rağmen tek bir cevap olmadı hiç bir şey çözülmedi peki biz bunları söyledik diye bizmi suçluyuz? yoksa bize ve bizlere bunu yaşatanlarımı gerisini siz düşünün..

 40. Benim abim hakkari çukurcada askerlik yaptı simdide kardeşimi acemi birliği Tokat tan Şırnak

  silopi ye gönderdiler.Hakkaride askerlik yapan abim bacagından vurulmustu.Şimdi bizde bir

  şekilde batı ya aldırabiliriz?

 41. Asker iskence veya hakarete ugruyorsa dili icin ne yapa bilir ve haklari nedir yer değiştirebilir mi

 42. Merhaba bana hastalıgımdan dolayı askerlıge elverıssız raporu verıldı bu raporla askere gıtmedıgım ıcın tazmınat alabılıyormuyum alabılıyorsan nasıl alabılıyorum. Tesekkurler.

  • bende elverişsiz raporu almıştım. bende askerlik yapmadığım için kimden tazminat alabilirim? bizlerin haklarını kim savunacak ?

 43. Merhaba benim eşim İzmir kordon orduevinde askerlik yapıyor.. Aynı zamanda benimde ailem İzmirde oturuyor. Eşimin usta birliği İzmir çıkınca rahat görüşebilmek adına bende ailemin yanına geldim. Her hafta sonu eşimi evci çıkartabilir miyim? Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen cevap verebilir mi? Asker haklarını bilmediğimizden askeriyede de ”her hafta gönderilmez” diye bir söylenti varmış. Neyin ne olduğunu anlayabilirsem böyle bi şansınında yenmesini istemem..

 44. Siirt 3’üncü Komd. Tug. Loj. Destek Komutanlığı askerleri insan değillermidir. Askerliğin a’sı olmadan adları ‘’asker’’ hizmetleri ‘’vatan hizmeti’’ olarak adlandırılan bu çocuklar hiçbir dinlenceleri olmadan, çarşı spor,sosyal aktavitelerden bihaber şekilde haftanın 7 günü istirahatsiz, kimi zaman kahvaltı dahi yapmaya fırsat verilmeden, günün 12 saatinde görev başındalar. Kışla hizmet takımı dedikleri ‘’özel’’ bir birlik içinde bizim çocuklarımız aşağılanarak, kötü muamele görerek, memnuniyetsiz şekilde vatani görevlerini gene de vatan aşkıyla yapmaktadırlar. Kendi işlerini bizim çocuklarımızın üzerine atarak, çocuklarımız üzerinden ödüllendirilen üstleri keyif çatmaktalarken bizim çocuklarımız, sivil hayatta yapmadıkları, teşebbüs dahi etmedikleri işlerde çalıştırılmakta, madden ve manen yıpratılmaktalardır. Herkezin duymasından yana olarak bu vahim gidişatın bir an önce ivedilikle dillendirilmesini ve yetkili makamlarca iyileştirlmesini umuyor ve diliyorum.. lütfen tepkisiz kalmayın..

 45. Merhaba 94)2 olarak acrmi birligmi.manisada yaptim beni panik ataktan dolayi rdm yapmislar komutanlar sivil hayati etkiler diyor ama bazilarida etkilemez diyor neye inancagmi sasirdim gercekten sivil hayata is konusunda etkisi varmidir rdmnin

 46. Merhaba

  Ben ben s ilinde askerlik görevimi yapmakta olanj.er im bizim karakoldaki bütün askerler olarak ortak bir sorunumuz var karakol ve lojman yanyana ve bu yaz sıcagında bizim devletin verdigi sort ları giymemizi yasaklıyorlar askerin sort giymesi bu yaz sıcagında yasakmı ? Birde binamızı kısıtlıyorlar iki adet giris kapımız var ön giris kapısını yasaklayıp arka giris kapısını kullanmamızı istiyorlar askere kapı girişleri yasaklana bilirmi bizim bu sorunlarımız icin nereye basvurmamız gerekiyor veya bu yasaklar yasalmı

 47. ağrı doğubeyazıt merkez komutanlığında askerliğimi yapıyorum. geldiğim günden beri.uykunun ne olduğunu unuttum hergün 8.saat 10 saat nöbete gidiyorum.gece 2de 3te üst tertipler bizi kaldırıp.araba ışığında mıntıka yaptırıyor.nöbet tutucak halimiz kalmıyor.ve nöbet yerinde oturuyoruz.sonra hakkımızda tutanak tutup.bii mahkemeye veriyor ve askerliğimiz her seferinde 10 gün uzatılıyor.komutanlar üst tertiblere gaz verip alt tertibi ezin diyor. 1 dakikamız bile boş geçmiyor dinlenemiyoruz.zorla çalıştırılıyoruz. 1 gün psikolojim aşırı derecede bozuldu.ve silahla askerlerin ve komutanların üzerine yürüdüm.hepsine küfür ettim.ve hiçç ceza almadım bu nasıl bişidir bende anlamadım.:not: allahtan üstümde müimmat yoktu…

 48. mrb. maalesef 2014 yılında olmamıza rağmen halen daha cehalet ile yönetilmekte. bu şerefli üniformayı taşıyan hemen herkes lider personel de dahil haksızlıklara maruz kalıyor. askerlerimiz hakları konusunda çok bilgisizler. hep itilip kakalıp hor görülüyorlar.
  maalesef devletimizde garibanı hor gördü ve bedelli çıktı

 49. Kısa dönemler için evci izninin kuralları nelerdir ne kadar sıklıkla evci izni alınabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Milli Savunma Bakanlığı ve TSK geniş mevzuatlarda geniş haklarla uygulamaları, hareket alanlarını vs belirlese de pek çok konu en nihayetinde yetkili askeri personele (komutana) bırakılabiliyor. İzinler de Türkiye’nin bölgelerine göre bu sebeple değişebiliyor. En azından kapalı kutu olarak bildiğimiz TSK’da durumun bu olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu konuda bir şikayetiniz var ise bize iletebilirsiniz ya da kışlayı arayarak bilgi almaya(!) çalışabilirsiniz.

   Bize başvurmak için http://askerhaklari.com/basvur

Bir Cevap Yazın