Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

28 Ağustos 2011 | İntihar/Şüpheli Ölüm | 8 yorum

Aksaz'da bir asker daha intihar etti!

Aksaz'da bir asker daha intihar etti!

Aksaz’da 2010 yılından beri üçüncü intihar

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda askerlik yapmakta olan bir zorunlu asker dün gece intihar etti. Karargah Destek Kıtalar Komutanlığı’nda görevli askerin tuvalette kendini asarak intihar ettiği öğrenildi.

Askerin neden intihar ettiği bilgisine henüz ulaşamadık. Bu konuda bilgisi olanlar bizimle askerhaklari@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebilir. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı daha önce şüpheli asker ölümlerine konu olmuştu…

Muğla Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda yaşanan ilk intihar değil bu. Bu olayla birlikte, 2010 yılından beri Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda intihar eden askerlerin sayısı üçe ulaştı (basına yansıyanlar).

30 Aralık 2009′da, 23 yaşındaki er Abdurrahman Alma aynı yerde intihar etmişti (YENİŞAFAK).

Muğla Aksaz Deniz Üs Komutanlığı, yaklaşık bir buçuk sene kadar önce, başka bir şüpheli intihar vakası ile gündeme gelmişti. Muğla Aksaz Deniz Üs Komutanlığı TCG Çandarlı gemisinde askerlik yapmakta olan Taner Deş, 28 Şubat 2010 tarihinde hayatını kaybetti. Askeri yetkililer aileye oğullarının intihar ettiğini söyledi. Taner ile aynı gemide olan bir asker sonradan Taner’in ailesine bir mektup yazarak, oğullarının intihar etmediğini, sigara ve içki kaçakçılığını ihbar edeceği için öldürüldüğünü iddia etti (ZAMAN). Bu mektubu yazan askerin üstleri tarafından tehdit edilmesi de ayrıca haber konusu olmuştu. Taner Deş’in şüpheli ölümü ile ilgili Zaman gazetesinde yer alan haber aşağıda:

 

‘Oğlunuz intihar etmedi’ mektubunu yazan askere komutanlarından tehdit

Muğla Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’nda vatanî görevini yaparken intihar ettiği ileri sürülen Taner Deş’in ailesine beş sayfalık mektup yazan askerin, komutanları tarafından tehdit edildiği ortaya çıktı.

Faruk Y., “Hiç kimse ses çıkarmıyor da sana ne oluyor? Gölcük’e geldiğinde hesaplaşırız. Sen kendine Taner’i örnek almadın.” diye tehdit edildikten sonra, Gölcük Askerî Savcılığı’nda ifade verdiğini söyledi. Taner’i asıldığı yerden bizzat kendisinin indirdiğini hatırlatan Faruk Y., “Asılı haldeyken bükük olan dizleri yere değiyordu. Bu şekilde birisinin kendisini asabilmesi imkânsızdır. Savcıya bunları da anlattım.” dedi. Tehdit telefonu açanların isimlerini numaralarıyla birlikte savcıya verdiğini belirten Faruk Y., ifadesinin ve yazdığı mektubun sonuna kadar arkasında olduğunu vurguladı.

 

Taner Deş’in ölümüyle ilgili medyada haberler çıkmaya başladıktan sonra biri teğmen, diğeri üstçavuş rütbelerinde iki komutanının kendisini cep telefonundan aradığını anlatan Faruk Y., “Bana telefonda ‘Sen Gölcük’e gelirsin, seni orada görürüz, hesaplaşırız. Sen kendine Taner’i örnek almadın. Hiç kimse ses etmiyor neden sen ses ediyorsun?’ diye tehdit ettiler.” dedi. O dönem gemideki herkesin yaşananları bildiğini ve bundan dolayı da kendisine ‘Kimse ses etmiyor, neden ses ediyorsun?’ diyerek tepki gösterildiğini kaydeden Faruk Y., olayın aydınlığa kavuşması için üzerine düşeni yapacağını dile getirdi.

 

Taner Deş’in ölümüyle ilgili Gölcük Askerî Savcılığı’nın ifade vermeye çağırdığını kaydeden Faruk Y., kendisini bir astsubay ve bir erin almaya geldiğini ve görevlilerle birlikte Gölcük’e giderek ifade verdiğini bilirdi. Yaşananları en ince detayına kadar savcıya anlattığını ve 3 sayfalık ifade verdiğini belirten Faruk Y., şöyle konuştu: “Tehdit edildiğimi de savcıya ilettim. Beni arayanların isimlerini, numaralarını savcıya verdim. Taner’in ailesine verdiğim mektubun ve savcıya verdiğim ifademin sonuna kadar arkasındayım. Zaten savcıya verdiğim ifadede mektupta yazdıklarımı anlattım. Taner’e işkence edildiğini, alkol ve sigara kaçakçılığıyla ilgili savcının sorduğu ve bildiğim her şeyi anlattım.”

 

Taner’i asıldığı yerden bizzat kendisinin indirdiğini dile getiren Faruk Y., “Belki hâlâ yaşıyordur düşüncesiyle askıdan bizzat kendim indirdim. Asılı haldeyken dizleri bükük olmasına rağmen dizleri yere değiyordu. Bu şekilde birisinin kendisini asabilmesi imkânsız. 10 yaşındaki bir çocuğa bile sorsanız terhisine 80 gün kalmış, ailesiyle maddî ve manevî hiçbir problemi olmayan şen şakrak birisinin kendisini asmayacağını söyler. Bunları da ifademde savcıya anlattım.” şeklinde konuştu.

 

MUSA ÖZYÜREK

ZAMAN 20.03.2011

askerhaklari.com ÖZEL 28.08.2011: 20:20

8 yorum

 1. aksazda hain komutanlar askerlere işkence yapıyorlar,ama bunun bedeli çok ağır olacak

  • orada askerlik yapan biriyim.tanımaktan gurur duyduğm bi kaç rübetli hariç artisten geçilmiyor.bunlar sivilin ne olduğunu bilmez galiba o rütbeli ne sanmışda tehdit etmiş anlamam unutma senin havan geminden dışarı çıkmaz bilesin.olyın takibini bırakmayılım AKSAZIN ER ASLANLARI

  • ASKERİ İPTEN İNDİREN BENİM YUKARİDA YAZİLANLARİN HEPSİ YALAN FARUK DENEN SAHİS DAHA KONUSMAYİ BİLMİYOR

 2. 2001 yilinda aksazda bakim onarimda isciydim canimi zor kurtardim savcilar korkuyor adam gibi bir savci yokmu kardesim anlatacaklarim belgeli.

 3. SİZİN ALLAH BELANIZI VERSİN ASKER DÜŞMANLARI VATAN HAİNLERİ.BEN 6 YIL CALISTIM AKSAZDA HICTE OYLE DEDIGINIZ GIBI ISKENCE FALAN YOKTU.HATTA ASKERINE ZARAR GELMESIN DIYE KENDINI PARÇALAYAN ADAMLAR TANIDIM.SIMDI BENDE SİVİLİM AMA SİZİN GİBİ HAİN DEĞİLİM.BAHSETTIGINIZ GEMI ASKER GEMININ BIR KISMINDA SAKLANDI DIYE 12 SAAT FIRTINADA DENIZIN ORTASINDA ASKER ARADI..SABAHA KADAR ISKENCECI DEDIGINIZ SUBAY ASTSUBAYLAR FIRTINADA YAGMUR AALTINDA CALISTI.BELGEM VAR DIYEN HAİN BELGEN VARSA GIDERSIN SAVCILIGA VERIRSIN DEVLERIN KURUMLARINA GONDERIRSI SUCLU VARSA BULUR CEZASINI VERIRLER.BIRAKIN BU ISLERI BOK ATMAYIN İNSANLARA

  • gemıde saklanan asker bulununcada hiçbirşey denmedi yapılmadı.HIC BIR SEY OLMAMIS GIBI DAVRANILDI VE ÇOCUK NORMAL ASKERLIGINE DEVAM ETTI

 4. O***pu cocuguklari türk ordusuna komutan oldu kendilerini Adam sandilar azdilar bunlari paketleyip cöpe atan tayyip´e kizamiyorum, bi boka yaramiyolardi isleri gücleri hirsizlikti simdi gördünüzmü ananizin nazik yerini.
  Not: Editör tarafından bazı kelimeler sansürlendi.

 5. kendini asan asker şen şakrak deyildi ben o çocukla on gecirdim gemide bi insan o gün boyunca aglarmı ya bizim torundu onlar vanlı ilhanın torunu sorunlu bi çocukdu biz ögle gördük sonrasını bilmem o faruk mudur nedir onun yüzünden de bir günüm gecdi karakolda ifade vermekten

Bir Cevap Yazın