Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

27 Ağustos 2012 | İntihar/Şüpheli Ölüm | 0 yorum

Askere karakolda infaz

Askere karakolda infaz

Askere karakolda infaz

Mardin’in Savur İlçesi’ne bağlı Sürgücü (Ewîna) Beldesi’nde önceki gece saat 22.00 sıralarında Sürgücü Karakolu’ndan silah sesleri yükseldi. Ardından 3 askerin nöbet tuttuğu kulübeden de otomatik silah sesleri geldi. Silah seslerinin yükselmesi ile birlikte bir askerin Kürtçe feryat ettiği duyuldu. Karakola yakın olan evler ve kahvede oturan yurttaşlar, olayı bire bir gördüklerini belirterek, nöbet kulübesi içinden 7 el silah sesi geldiğini söyledi. Olayın hemen ardından söz konusu karakola çok sayıda panzer ve ambulans sevk edildi. Savur Cumhuriyet Başsavcısı da olay yerine gelirken, bir askerin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaşamını yitiren askerin cenazesi ambulansa konularak Savur İlçe Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

7 G3 SİLAH MERMİSİ ÇIKTI
ANF’nin haberine göre ölen askerin Erzurum’un Horosan İlçesi nüfusuna kayıtlı Kadir Katran olduğu öğrenildi. Askeri yetkililer olayın intihar olduğunu iddia ederken, görgü tanıkları ve hastane çalışanları olayın intihar değil infaz olduğunu belirtiyor. Görgü tanıkları ve bazı askerler, kafasından 7 G3 silah mermisi çıkan Katran’ın başka bir asker tarafından vurulduğunu söyledi. Olay ile ilgili savcılığın başlattığı soruşturma devam ediyor.

Alnından ve çenesinden vurulan asker de intihar etmiş!
Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde askerlik yaptığı sırada ‘intihar etti’ denilerek ailesine cenazesi teslim edilen er Yılmaz Çelgin’in durumuna ilişkin Askeri Savcılığın otopsi raporu tamamlandı. Raporda, Çelgin’in alnından ve çene altından iki el ateş edildiği kaydedildi. Çocuklarının intihar ettiğine inanmaya Çelgin ailesi, yeniden otopsi yapılması için Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Çocuklarının ölümünün ‘intihar’ olduğuna başından itibaren inanmadıklarını kaydeden Çelgin’in teyzesi Hatice Kıvrak, “Eğer intihar ettiyse neden kafatasında iki mermi çekirdeği bulundu? İlk kurşunla zaten ölen bir kişi ikinci kurşunu kafasına tekrar nasıl sıkar?” diye sordu.

Piyade Er Yılmaz Çelgin, 21 Haziran 2012 tarihinde ölü olarak bulunmuş. Askeri yetkililer Çelgin’in cenazesini Fethiye Ölüdeniz’deki ailesine teslim ederken, “oğlunuz intihar etti” demişti.

10 yılda 934 ‘intihar’
2 buçuk yılda 252 asker kışlada yaşamını yitirdi. Ölen askerlerin 175′inin “intihar” ettiği iddia edildi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 18 Ağustos’ta bir soru önergesine verdiği yanıtta, son 2.5 yılda kışlada 252 ölüm gerçekleştiğini açıkladı. Bakan Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre bu sürede 175 askerin ölümü kayıtlara ‘intihar’ olarak geçti. Yıldırım çarpması nedeniyle 4, araç kazalarında 16, silah kazalarında 30, düşme, çarpma, elektrik çarpması gibi kışla içinde yaşanan “kaza”larda 27 er ve erbaş yaşamını yitirdi.

Bakan Yılmaz, 2002-2012 yıllarını kapsayan 10 yıllık dönemde toplam 1470 askerin yaşamını yitirdiğini, bunlardan 934’ünün ise intihar ettiğini açıklamıştı.

Birgun.net – 26.08.2012

Bir Cevap Yazın