Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

24 Nisan 2016 | İntihar/Şüpheli Ölüm | 0 yorum

Terhisine 4 Saat Kala İntihar Eden Zorunlu Asker Toprağa Verildi

Terhisine 4 Saat Kala İntihar Eden Zorunlu Asker Toprağa Verildi

Asteğmen olarak zorunlu askerlik yapan Osman Yaman terhisine saatler kala intihar etti. Bugün memleketi Giresun’da toprağa verilen Osman Yaman’ın abisi Birol Y. kardeşinin ölümünün şüpheli olduğunu söyledi.

Urfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde zorunlu askerlik yaparken 18 Nisan’da terhisine dört saat kala intihar ettiği belirtilen asteğmen Osman Yaman memleketi Giresun’da toprağa verildi.

Osman Yaman Ceylanpınar’da bulunan 1. Piyade Hudut Bölüğü’ne bağlı Boztepe Hudut Karakolu’nda zorunlu askerlik yapıyordu.

“Kardeşimin intiharı normal değil”

Asker Hakları’nın internet sitesinde yer alan habere göre Osman Yaman’ın abisi Birol Yaman kardeşinin intiharının normal olmadığını belirterek bu olayı sonuna kadar araştıracaklarını söyledi.

Birol Yaman şunları söyledi:

”Bize intihar olduğu söylendi fakat resmi bir ağızdan bir şey söylenmedi. Tezkeresine saatler kala bir insanın intihar etmesi garip.

“Otopsi raporu şu ana kadar bize ulaşmadı. En son geçen hafta içerisinde görüştüğümde bir sıkıntısı yoktu. Bu olay meydana çıksın diye biz sonuna kadar uğraşacağız.”

“Ailevi sorunlar” iddiası

Asker Hakları’nın Doğan Haber Ajansı’na (DHA) dayandırdığı bir diğer habere göre ise Osman Yaman’ın ailevi sorunlar nedeniyle intihar ettiği ileri sürüldü.

DHA, Osman Yaman’ın terhisine bir gün kala intihar ettiğini belirtti.

2016′da beşinci intihar

475-279

Asker Hakları’nın basına yansıyan haberlerden topladığı verilere göre O.Y. 2016′da intihar ettiği açıklanan beşinci asker.

2015′te 31, 2014′te 43, 2013′te 40 ve 2012′de 50 askerin intihar ettiği belirtiliyor.

Asker Hakları Platformu, bu sayıların basına yansıyan olaylar olduğunu belirterek, gerçek sayının basına yansıyandan bir buçuk kat fazla olduğunu iddia ediyor. (EKN)

bianet.org – 20.04.2016

Bir Cevap Yazın