Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

01 Haziran 2011 | Kazanılmış Davalar | 28 yorum

‘Salak’ Diyen Komutan Erine Tazminat Ödeyecek

‘Salak’ Diyen Komutan Erine Tazminat Ödeyecek

İstanbul’da hakimlik yapan Okan Okyay, kısa dönem askerlik yaptığı İzmir İl Komutanlığı’nda kendisine hakaret eden komutanından 3 bin TL almaya hak kazandı. İstanbul Vergi Mahkemesi hakimlerinden Okan Okyay, geçtiğimiz yıl kısa dönem er olarak askerlik yaptığı İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nda, evrak getirdiği Astsubay Kemal Gülsever’in kendisine ‘Salak’ dediğini iddia ederek açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, astsubay Gülsever’i Okyay’a 3 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Halen İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri 8. Vergi Mahkemesi’nde görev yapan hakim Okan Okyay, 2008 yılında 319. kısa dönem olarak vatani görevini yapmak üzere İzmir’e geldi. İzmir’in Buca İlçe Jandarma Komutanlığı’nda er olarak vatani görevini yapan hakim Okan Okyay, 27 Nisan 2008 tarihinde, teslim edilmek üzere kendisine verilen evraklarla İzmir İl Jandarma Komutanlığı’na geldi. Burada evrakları Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesindeki Kemal Gülsever’e teslim etmek istedi. Ancak Okyay’ın iddiasına göre, Gülsever, görevi gereği evrak teslim etmek isteyen er Okan Okyay’ı, “Ben şube müdürüyüm. Evrak memuru değilim. ‘Salak’ mısın, çık dışarı, defol” diyerek azarladı.

ONUR MÜCADELESİ

Komutanından duyduğu bu ağır sözler üzerine odadan çıkan er Okan Okyay, vatanı görevini tamamladıktan sonra İstanbul Vergi Mahkemesi’nde görevine yeniden başladı. Ancak askerliği sırasında yaşadığı bu olayın manevi etkisini unutamayınca İzmirli avukatlarını arayarak, bu konuyla ilgili dava açılmasını istedi. Kendisine ‘salak’ diyerek hakaret ettiğini öne sürdüğü Astsubay Kemal Gülsever’in tazminat ödemekle cezalandırılmasını istedi. Okyay’ın talebi üzerine avukatları İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’nde, askerlik dönemimde Okyay’a ‘Salak’ diyen Astsubay Kemal Gülsever’e karşı, 3 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açtı. Olayın olduğu sırada aynı odada bulunan bir başka kısa dönem askeri de tanık olarak mahkemeye bildiren er hakim Okan Okyay, dilekçesinde davasını, “Genç bir insan ve hukukçunun onur mücadelesi ve insan hak ve özgürlüklerine duymuş olduğu saygının şerefli bir göstergesi” olarak anlattı. Hakim Okyay’ın avukatları, vatani hizmetini yaparken kişilik haklarına yapılan bu onur kırıcı saldırı nedeniyle ve hukuk sisteminin gereği olarak duyulan acı ve ızdırabın hafiflemesi ve bu davranışı yapanın yaptığının yanına kar kalmaması ve caydırıcılık olması nedeniyle davayı açtıklarını söyledi.

ASKERİ MAHKEME OLMALI

Açılan dava üzerine İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’nde cevap veren Astsubay Kemal Gülsever, öncelikle dava açanın olay anında asker olduğunu, kendisinin de asker olduğunu belirterek, davanın Askeri Mahkeme’de görülmesi gerektiğini belirterek davanın görülmesine görev yönünden itiraz etti. Astsubay Gülsever, yazılı olarak verdiği cevapta, olay günü kendi emrindeki evrakçı askerlerin dağıtıma çıktığını, er Okyay’ın da aynı anda evrak teslim etmek üzere komutanlığa geldiğini ancak evrak alacak personelin olmadığını söylediği halde, davacının ısrarla bir takım işlerini bahane ederek evrakları teslim etmeye çalıştığını söyledi. Gülsever, “Kendisi üstüne karşı uygun olmayan hareketlerine devam edince, kendisine TSK İç Hizmet Kanununun vermiş olduğu yetkiyle disiplinin temini için emir verdim. Ancak, kendisine karşı herhangi bir hakarette bulunmadım. Komutanlıkta o gün görevli olan mesai arkadaşlarım da buna tanıktır, istenirse dinlenebilir” dedi. Astsubay Gülsever, davanın reddedilmesini istedi.

BİR ANLIK ÖFKEYLE SÖYLENDİ

Hakim er Okan Okyay’ın tanık olarak gösterdiği ve kendisi gibi kısa dönem er olarak vatani görevini yapan er, olayın sivil memurun olmamasından kaynaklandığını, komutanında aslında iyi birisi olduğunu ancak bir anlık öfkeyle bu sözleri söylediğini belirtti. Yargılama sonunda mahkeme yargıcı, olayın her ne kadar askerlik dönemi içinde yaşanmış olsa da, davacının dava açıldığında sivil olduğunu ve açtığı davaya da mahkemenin bakmakla yükümlü olduğunu belirterek davayı kabul etti. Daha sonra toplanan deliler ve dinlenen tanık beyanlarına göre Hakim Okan Okyay’ın olaydan dolayı manevi şahsiyetinin zedelendiğine kanaat oluştuğunu belirterek Astsubay Kemal Gülsever’i, er olarak vatani görevini yaparken hakim Okan Okyay’a ‘Salak’ dediği için, 3 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Ayrıca tazminatın ‘Salak’ sözünün söylendiği tarihten itibaren yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

ALİ EYCE
Yeni Asır – 01.06.2009

28 yorum

 1. Sadece salak kelimesi içinse askeriyede ceza almayacak astsubay-subay kalmaz.Bizim yediğimiz küfürleri bi duysanız asıl bizler salakmışız demekki,o küfürleri hep yuttuğumuz için.Ama bizim zamanımızda böyle haklarımızı arayabileceğimiz hiçbir kurum yada kuruluş yoktu.1973/2 askerlik yaptım.Şimdi hakkımı arayabilirmiyim acaba ? ne dersiniz ????

  • boş vber ya kaç yıl geçmiş

  • valla hakkınızı ararsanız faiziyle bugün baya bi para eder :)

 2. ya hadi ordan abicim, hikaye hepsi, askerde sıradan bir er iken kimseye bir b.k yapamassınız, onlar bir kılıfını bulur seni paket ederler. adamlar terörist lan, ellerinde silah var olm. senin eline bir silah verir, kendini vurdurtur intihar etti derler. bu memlekette askerliğe verilen bu anlamsız değer kaybolmadıkça onuru kıralan bu gençlik asla tükenmeyecek. kahrolsun hiçbir iş yapmadığı halde para alan ve adına assubay veya subay denilen kişiler. kahrolsun bu memleketin milyonlarca evladı askeri üniformalarla gururduyarak fotoğraf çektirirken bu gençleri memleketten tiksindirenler, kahrolsun para alamadığı zaman askerliği sadece bir meslek olarak gördüğü için bırakıp gidecek olanlar, kahrolsun benim paramla bana posta koyan, kahrolsun milleitn pipisiyle gerdeğe giren komutan bozuntularına. kahrolsun vata millet ve toprak anlayışınız. hepiniz kendi cebinizden başka birşey düşünmüyorsunuz.

  • Sen nasıl bir vatan hainisin? Mehmetçiğe terörist diye hitap etme gafletine düşen, sen ve senin zihniyetindeki adamların bu ülkede işi yok! Defolun gidin hain adamlar! Bu güzel ülkeyi ve bu güzel insanları daha fazla zehirlemeyin!

 3. ben çannakkale geliboluda askerım askerlıgım sırasında o kadar cok şey gördumkı komutanların askerlerı ezmesı dövmesi kufur etmesı ve onları ıntıhara meyıllı hale getırmesı ve nerdeyse her hafta bır ıntıhar olayı ama bu olayları kapatıp dışarı yansımaması ıcın her sey yapıorlar.. askerler nerdenasıl hakkını savunacagını bılmıyor…. benım oglum askerde adam olacagına dışarda serseri olsun daha ıyı…

 4. Askerlikte yalnız erler değil bir üst rütbe al rütbedeki subay astsubay ve erin onurunu kırmaktan çekinmez. Bu olayın benzeri her kademede olur.
  Doğrumudur hayır. Sivil hayatta da patron veya amir bunun daniskasını yapar.Her orduda bu tür şeyler olur. Bu ülkenin genel kültürü ile ilgilidir.Siz hakimden fırça yiyen davacı.Polisten tokat yiyen tanık gömediniz mi? vatandaşa lan diyen başabakan duymadınız mı?

 5. hepsi boşşşş tsk’da ne sıddet ne de hakaret bıtmez bende suan askerım urfa akcakalede ınsanı askere geldıgıne bın pısman edıyorlar ınsanın ıcınde ne vatan ne mıllet sevgısı bırakmıyorlar ve boyle komutanlarla savasa gıdılse kımın kımı vuracagı bıle mechul bence cok ıstıyerek severek gıttıgım askeryeden bıtsede kurtulsam dıye saat sayar oldum benı benım gıbı sılah arkadaslarımı boyle yerden ALLAH kurtarsın tek kelımeyle….

 6. 06.01.2013 tarihinde Isparta ordu evinde askerlik görevim sürecinde k.bçvş r.y tarafından güvenlik kameraları karşısında darp edildim. bu nahoş olaydan sonra darp raporu aldım veee kendisinden şikayetçi oldum. tezkeremi aldığım için şu zaman bölümünde sivil konumundayım fakat şüpheli k.bçvş r.y asker olduğu için davam askeri mahkemede devam etmektedir………………avukatım bana askeri mahkeme sonucu belli olduktan sonra. sivil mahkemede 20bin tl tazminat davası hukuk mücadelesi ile devam ediceğimizi ve bu olayı medya kuruluş ları ile paylaşmayı düşündüğünü bana belirtmiştir……..güvenlik kamerası karşısında b.çvş tarafın dan askere…. yani bana …… darp……yapılmıştır. bu ve buna benzer şahıslar tsk da asla durmamalıdır.0542 439 38 58
  güvenlik kamerası karşısında darp……

 7. KORAY SEN BİR RUH HASTASI VE VATAN HAİNİSİN

  • Arkadaşlar Sevaba Girin lütfen Eziyolar Burda Komutanlar arkadaşım intihar noktasına geldi izmir seferhisar jandarma muhabere taburu

  • arkadaşlarım bizlere yardımcı olun izmir seferhisar jandarma muhaberede ezliyoruz genel kurmay başkanlgıını arayın bişiler yapın

 8. şiddeti ve eziyeti kesinlikle tasvip etmiyorum.. kendi egolarını tatmin için askere şiddet uygulayan komutanlar vardır fakat elimizi vicdana ve adalete koyarak konuşursak askerlerin hiç mi olumsuz yönü yok? haftasonu çarşı izinine çıkan askerleri görüyorum asker demeye bin şahit ister. kışlalarda uyuşturucu madde kullanan o kadar çok vatan evladı var ki ! fason bir gençlik yetişiyor.. ne askeri asker ne komutanı komutan (genç rütbeler)

 9. koray kardeşim sen sonuna kadar haklısın bunlar o.ç bunlarla baş edemez kimse anlatmak isterdim ama neyse bu şerefsizler benide yaktı allah heppsinin belasını versin inş şunuda kimse yanlış anlamasın askere laf eden yok sadece rütbelilere…

 10. Biz 4 Aylık Askeriz Burda Tek ben Cesaret Ettim Arkadaşlar Genel Kurmay Başkanlığına Ulaşın Yalvarırım izmir seferhisar jandarma muhabere taburu 4 aydır canımızı cıkartılar üst devreler isyanda

 11. elazıg palu ilçe jandarmada askerliğimi yaptım .komutanların uzun dönem askerlere kısa dönemlerii ezin dediklerini bizzat duydum bir uzman bizler çağırıp tehdit ve hakaret etti diğer şerefsiz uzman 12 saat santral nöbeti 6 saat kulee nöbeti yazdı benn bu buülkedee bir halta yaramayan asker oılmak zorunda kalmış insanlar tarafından ezildimm ne içinn askerlik zorunlulgu oldugu için bedelli yapacak gücüm olmasına ragmen seve seve de gittim ama benii tsk kuvvetlerinee nefret edilecek hale getirdilerr ..beş para etmezz uzman astsubay bu ülkenin kenelerii şapkalarını bilee asker taşırr devletten 4.500 civarı paralarınıalırlar göreve giderler köyün kahvesinde okey oynarlarr hafif zırhlı araclarıı sırf devletten para almak için yakıtını heba ederlerr cocuklarını bile bedava oldugu için askere traş ettirmeye gelirler arabalarını askerlere yıkatırlar begenmezlersee hakaret ederler askerin birisi devamlı rütbeli gazinosu denen yerde 24 saat hizmet eder öğle arası okey oynama fasılı kaçgece alkol aldıklarına şahit olduk yazık bu ülkeye

  • Hakikaten yazik bu ulkeye yazik bu genclige yazik. O tiranlara giden onca paraya. Bide soruyorlar niye bu ulkede byin gocu oluyo diye aci aci guluyoruz … Bazen insen diyor keske bu adamlara hizmet edecegime catismada vurulup sehid olsam. Simdiki aklim olsa yurt disina tuyer bi sekilde ben de bedelli yapardim ….kafama edim.az kaldi ksd jand. Atarsa 46…….

 12. Ben Hakkari Şemdinli 3dağ komando tb askerim dün gece ben faliyette (konvoyda) iken dolaptan cüzdanımı çaldılar ve şikayet ettiğim halde hiç bir komutan ilgilenmedi şu an piskolojim bozuldu her an birini sıkabilirim kimliğim ehliyetim kartlarım param hepsi çalındı piskolojim çok kötü ne yapacağımı bilmiyorum

 13. Nasıl insanlarsınız siz? Nasıl ifadelerdir bunlar? Yok dışarıda hiç bir şey olamamış o yüzden askeriyeye girmiş falan. VATANA HİZMET için girdiğim ve 10 yıldır hizmet ettiğim bu kurumda hiç bir askere küfür veya hakaret etmedim. Hepsini kardeşim gibi gördüm. Kişilerin yaptıklarını zümrelere mal etmeyi bırakın artık. Asıl sizin gibiler ne vatan ne millet sevdası bırakıyor.

  • Ahmet sen insan bile değil paralı bir h*yvansın.Ulan intihar eden asker sayısı şehitlerden fazla kalkmış münferit olaylarmış gibi gösteriyorsun.Sen küfür etmiyosan bu okyanusta bir damla gibi basit kalır.Çoğunluk insanlıktan çıkmış bir halde askerli dövüyor,sakat bırakıyor,küfür hakaret ediyor,kişisel işlerinde köle gibi kullanıyor yalansa yalan de.Avrupa insan hak.mah. ile kazanılan kaç dava var bak bakalım eğitimsiz cahil?İnsanlar sizin yüzünüzden ülkesinden tiksinip başka ülkelere kaçıyor.Merak etme milyonlarca asker aldığınız maaşlar için haram zıkkım olsun çocuk çocuklarından çıksın diyor.İnsanım ve vicdanım var deme çünkü öyle değilsiniz.Açılan davalar,skandallar,basına yansıyanlar ortada biz belgelerle konuşuyoruz.Evet yalanmı asker ve polisler bu ülkede bir halt olamayan moronlardan oluşuyor bunu bilmeyen mi var? Adam gibi Okul kazandında asker mi oldun kaç tane böyle asker olmuş olan var etrafında.Git araştır yalanda konuşma.İnsan haklarını öğrenin ve ona göre davranın kimse sizin ağız kokunuzu çekmek ve egolarınızı okşamaya gelmiyor askere.Aksine sizin her sıkıştığınızda yalandan VATAN diye ağzınıza aldığınız ülkeye hizmet etmeye geliyor.Sizin gibi para sevdasına değil davulla zurnayla aşkla sevgiyle geliyor.İçimizdeki Vatan sevgisini kurutanlara Yazıklar olsun asıl.Şuanki TSK ya vatan aşığı olarak giden terörist olarak döner yalansa yalan de mert ol.

  • Bana bak sen demişin ya nasıl ifadeler diye bunlar siz genel olarak söylüyorum bu ifadelerin çoğunu hak ediyorsunuz hatta daha fazlasını aranızda iyi insanlarda var bunuda biliyorum ama çoğunluğunu karaktersiz bir damla bile yüreği olmayan korkak vasıflar ancak bütün erkekliğini bir vatan evladına annesinin babasının yirmi yaşına getirmiş fidan gibi delikanlıya üstüne titreyerek büyütmüş çocuğunu size teslim etmiş kendileri dahi bir fiske vurmamış asker ocağına komutanlara emanet etmiş siz bunun bilincindemisiniz? hakaret, dayak, aşşalama,rencide etme bunun üstüne şahsi işlerde kullanma vs gibi hatta ölümüne sebeb olma birde çok şaçma bir kavram var neymiş eğitim zayiyatı ya artık milletin gözü açık komutan!!! eğer gerçenten komutan isen dışarda ise millete şirin gözükürsünüz dimi bu kışladaki gösterdiği ucuz erkekliği dışarda gösterebilirmi?BUNU Yapamaz çünkü karşısındakinin ona karşılık vereceğini bilir kafasının gözünün yarılacağını ben şahsen böyle bi şey olsa kendimi kaybederim herhalde yerde gökte yıldız bırakmam KENDİNİZE GELİN HADDİNİZİ BİLİN BİR GÜN OLURYA DÜNYA KÜÇÜK KARŞINIZA BİDEN ÇIKIVERİR SİZİN O DÖVDĞÜNÜZ ASKER YA ALLAH SİZE VERİR YADA ONA KOMUTANLAR…HADDİNİZİ BLECEKSİNİZ LANNNNNN…….

  • Ben bir asker annesiyim oğlumu daha bir hafta oldu asker ocağına göndereli,SİZLERİN bu yazdıklarını okudukça kan doluyor gözlerime bizler ne zorluklarla büyütüyoruz bu çocukları.Daha benim evledım babasını toprağa koyalı bir ay oldu nu psikolaji ile gitti askere .Tabiki asker ocağı anne kucağı gibi olmayacak disiplin şart ama küfür şiddet hakaret 20 yaşındaki delikanlılara yapılırmı bu birde bu yorumları okurken bir ANNENİN psikolojisini düşünün zaten yüzünü görmüyor sesini duyamıyorum nasıl ne halde bilemiyorum DUA etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor önce ALLAHA sonra komutanlarına emanet ediyoruz bir ANNENİN emanetine böylemi sahip çıkıyorlar..BİRAZ içimi rahatlasada ahmet evledmızın yazısı ben şimdi bir ANNE olarak nasıl uyur nasıl güler nasıl ağlamadan durabilirim.Nasıl dayanır buna bir ANNENİN YÜREĞİ

 14. Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum askerlik mesleğine 17 yaşında başladım. O sıralar senin gibi iğrenç insanların varlığından bile haberim yoktu “GerçeklerAcıdırı”. Onu bile yanlış yazmışsın. Sistem, isim kısmında yanlış yazdığını göstermediğinden olsa gerek. Bizdeki personel, mobbing veya maaş yetersizliğinden istifa etmiyor. Senin gibi insanların ön yargılarından dolayı istifa ediyor. İstifa edemeyen de bir yerden sonra canına tak edip intihar ediyor. Sen yıllarını tek bir amaç uğruna geçir, gece gündüz ders çalış, zorlu sınavlardan geç. Ondan sonra lavuğun biri gelsin “Zaten bunlar başka bir halt olamadıkları için asker, polis oluyor.” desin. Hala sizler, askerler, TSK gibi ifadeler kullanıyorsun. Eğitim seviyenin yerlerde olduğu yaptığın ön yargılardan belli. Askerliğinde kötü bir komutana denk gelmişsin. Ondan dolayı şimdi bunları yazıyorsun büyük ihtimalle. Bir üniversite öğrencisinin bir hocasının insafsızlıkları yüzünden bütün öğretmenleri suçladığı görülmüş müdür? Önceki yorumda zaten “TSK’daki herkes çok iyi, hiç öyle şeyler yok” demedim. Ona rağmen nerenden anladıysan artık “Araştır, yalan konuşma, insan haklarını öğren” vs. sözler kullanıyorsun. Askerliğe vatan aşığı olarak gidenler terörist olarak dönerler mi bilmiyorum ama senin gibi angutların yüzünden bir çok personel meslekten soğuyor. Evet, senin gibi insanların bu beyinlerle yaşayabilme gerçeği çok acı çok…

 15. Ne yazık ki bu ülkede adalet kisiden kişiye değişiyor. Sözde müslüman ülkesiyiz elin gevurlari bile hakka hukuka adalete daha çok riayet ediyorlar.

Bir Cevap Yazın