Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Öne Çıkan Haberler

Komutan ‘Dürtüğü’ Sakat Bıraktı

Askerlik sırasında komutanın darp ettiği er sakat kaldı. “Sadece dürttüm” diyen komutana ise 1500 lira ceza verildi, o da 24 taksitle…

[askerhaklari.com'a gelen bir başvurunun ardından skandal olay basında yer almıştı.]

Habere okumak için…

***

İntihar eden askerin ailesine 18 bin Euro

2007 yılında psikolojik sorunları olan erin askerliğini yaparken intihar etmesi üzerine AİHM Türkiye’yi mahkum etti. AİHM, erin yaşam hakkının ihlal edildiği kararına vardı.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde vatani görevini yaparken 2007 yılı Mart ayında psikolojik sorunları bulunduğu gerekçesiyle kendisine silah verilmeyen, ancak tuvalete giden arkadaşının silahı ile intihar ettiği belirtilen asker Ekrem Kurt davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’yi 18 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Haberi okumak için…

***

‘Salak’ Diyen Komutan Erine Tazminat Ödeyecek

İstanbul’da hakimlik yapan Okan Okyay, kısa dönem askerlik yaptığı İzmir İl Komutanlığı’nda kendisine hakaret eden komutanından 3 bin TL almaya hak kazandı. İstanbul Vergi Mahkemesi hakimlerinden Okan Okyay, geçtiğimiz yıl kısa dönem er olarak askerlik yaptığı İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nda, evrak getirdiği Astsubay Kemal Gülsever’in kendisine ‘Salak’ dediğini iddia ederek açtığı tazminat davasını kazandı.

Haberi okumak için…

***

“Hakim Çay Getir”e 5000 TL Tazminat

2010 yılı Kasım ayı içinde, askerliği sırasında kendisine karşı aşağılayıcı tavır ve davranışlarda bulunan bir binbaşıya, askerliği sona erdikten sonra tazminat davası açan ve bu davayı da kazanan bir hakim, yaşadığı bu hak arama sürecini başkalarına da “yol gösterici olması” için Sabah yazarı Sevilay Yükselir vasıtası ile kamuoyu ile paylaştı ve gerçekten de bir çok kişi için “yol gösterici” oldu. Bu haberde, söz konusu hakim tarafından Sevilay Yükselir’e gönderilen mektubu yayınlıyoruz.

Haberi okumak için…

***

TSK’da Asta Hakarete Tazminat

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, kendisine hakaret edildiği iddiasıyla bir asteğmenin açtığı davada, Milli Savunma Bakanlığı’nın 300 milyon lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Haberi okmak için…

***

Dayaktan Kaçarken Ayakları Donan Askere Tazminat

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Ovacık Jandarma Bölük Komutanlığı emrindeki bir çavuşun, silah ve şarjör çaldığı gerekçesiyle konulduğu nezarethanede sürekli dövülmesi üzerine kaçması ve 2 gün sonra ayakları donmuş vaziyette bulunmasıyla ilgili davada askere tazminat ödenmesine kararı verildi.

Haberi okumak için…

***

Disko Cehennemine Hoşgeldin Asker

Er Uğur Kantar’ın ağır işkence sonucu hayatını yitirdiği askerî disiplin koğuşunda üç kez zulüm gören bir asker, “disko” gerçeğini Meclis’e yazdı.

Er Uğur Kantar’ın ölümüyle gündeme gelen, askerler arasında ‘disko’ diye bilinen askerî disiplin koğuşlarıyla ilgili TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na geçtiğimiz ay son derece vahim iddialar içeren bir dilekçe gönderildi. 2009-2010 döneminde askerlik yapan,tam isminin açıklanmasını istemeyen G. dilekçede 95. Zırhlı Tugay, 1. Tank Taburu, 2. Tank Bölüğü’nde askerlik yaptığı sırada yaşadığı işkenceleri anlattı.

Haberi okumak için…

***

Uğur Kantar Diskoda İşkence Gördü ve Öldü

Disiplin koğuşunda (Disko) gördüğü kötü muamele ve işkence sonucu ölen Uğur Kantar‘ın haberi 4 gazetenin baş sayfasında.

Haberi okumak için…

***

Disko’da komalık edilen asker öldü

KKTC’de terhisine 5 gün kala “disko” denilen disiplin koğuşunda kötü muamele gördüğü için komaya giren ve 2,5 aydır Ankara GATA’da tedavi gören er Uğur Kantar hayatını kaybetti.

Haberi okumak için…

***

“Lan Avukat, Ne Biçim Avukatsın”

Erlere hakaret eden komutan manevi tazminat ödeyecek. Davayı açan Bozkır, “Belki bu dava sistemi değiştirmeyecek ama 10 tane komutanı etkilese, bu duruma maruz kalan binlerce asker demek” diyor.

Haberi okumak için…

***

Askeri mahkeme vicdani reddi tanıdı

Askeri Mahkeme, Delice’nin yargılandığı davanın gerekçeli kararında, Delice’nin vicdani reddini samimi bulmasa da, AİHM’in vicdani retle ilgili kararının Anayasa’nın 90. maddesi çerçevesinde iç hukukta da uygulanabileceğini ifade etti.

Haberi okumak için…

****

Makarna soğuk diye askerin dizini kırdı

Makarnayı soğuk getirdi diye askerin dizini tekmeyle kırdığı öne sürülen albay 2250 lira ceza aldı. Suçlamayı ilk başta reddeden Albay’ın savunması ise söze gerek bırakmadı.

Haberi okumak için….

***

Komutana Kışlada ‘Dayak’ Cezası

Türk Silahlı Kuvvetleri, kışlada dayak ve şiddetin son bulması konusunda örnek bir karar verdi. Ankara Vatani görevini İzmir’de yapan Er Muhammed İbrahim Kum’u darp eden Piyade Üstçavuş Fatih Örs askeri mahkemeye verilirken, bölük komutanı disiplin, tabur komutanı da uyarı cezası aldı. Kum ailesinin başvurduğu TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu da olaya el koydu. Edinilen bilgiye göre, Muhammed İbrahim Kum, Narlıdere’deki İstihkam Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda Ekim 2009’da silah altına alındı. Kum, askerliğinin 10’uncu gününde, 280 askerin önünde takım komutanı Üstçavuş Fatih Örs tarafından dipçik ve hortumla bayılıncaya kadar dövüldü.

Haberi okumak için…

Bir Cevap Yazın